Před 60 lety začal civilní provoz na letišti v Brně

27.04.2018

Praha 27. dubna (ČTK) - Před 60 lety, 28. dubna 1958, začal slavnostně civilní provoz na letišti v Brně-Tuřanech, armáda zde působila již od listopadu 1954. Nyní veřejné mezinárodní letiště, které leží 7,5 kilometru jihovýchodně od centra Brna na okraji historického slavkovského bojiště, loni odbavilo 470.000 cestujících na pravidelných i charterových linkách.

Počátky leteckého provozu v Brně se datují do časů první republiky, už před druhou světovou válkou ale bylo zřejmé, že travnaté letiště v Černovicích přestává stačit. Rozhodnutí vybudovat nový vzdušný přístav v nedalekých Tuřanech ale padlo až po osvobození Československa, práce začaly v roce 1950. Provoz byl na novém letišti s betonovou přistávací plochou zahájen v listopadu 1954, první čtyři roky jej ale mohli využívat jen vojenští letci.

Také civilní provoz se do do Tuřan přesunul z Černovic. Soužití vojáků a dopravních pilotů pak provázelo nové brněnské letiště více než tři dekády, během let se ovšem měnil poměr civilního a vojenského provozu. Pasažéři aerolinek využívali brněnského letiště především na vnitrostátních linkách.

Po listopadu 1989 opustilo vojenské letectvo i brněnské letiště. Nadzvukové stíhačky se s Tuřany rozloučily v únoru 1991, od té doby je brněnské letiště čistě civilním vzdušným přístavem. Letiště, jehož majitelem je od roku 2004 Jihomoravský kraj (provozuje je ale soukromá firma Letiště Brno), od 90. let postupně otevřelo řadu nových spojení i odbavovacích terminálů.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Wikimedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka