Obyvatele Kolína obtěžuje hluk z letiště, radnice hledá řešení

11.04.2018

Kolín 11. dubna (ČTK) - Obyvatelé středočeského Kolína si stěžují na hluk z kolínského letiště, ze kterého několikrát denně startuje letadlo, které do vzduchu dopravuje parašutisty. Vedení města v současnosti jedná s letištěm, jak problém s hlukem vyřešit, řekl ČTK starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

"Stížností na provoz letiště je už moc, objevují se mi tady více a více, mám řadu sousedů, kteří mi říkají, že jim to vadí," řekl Rakušan. Lidem podle něj nejvíce vadí provoz starého a hlučného letadla Antonov An-2, kterému se přezdívá Andula.

Letiště podle Rakušana již udělalo jeden vstřícný krok, a to změnu letových tras. "Okruhy nad Kolínem se prý dělají minimálně, startovací dráhy už nevedou směrem na Kolín, ale na druhou stranu a nad Kolín se letadlo dostává ve velké výšce, kde by nemělo tolik rušit," řekl starosta.

Od vedení letiště nyní očekává další rozumné návrhy a opatření, jakými hluk z letiště snížit. "Udělali ústupek, že nebudou létat o státních svátcích, to je alespoň pár dnů v roce. Největším problémem je ale neděle. Oni tvrdí, že je pro ně ekonomicky neúnosné nelétat v neděli, pokud chtějí letiště udržet," řekl Rakušan. O víkendu podle něj odstartuje Andula s parašutisty až jedenáctkrát denně.

Radnice podle Rakušana zaplatí měření hluku na území města, aby se zjistilo, zda letadla porušují hlukové limity. "Téměř jistě ale budeme pod hladinou, limity jsou nastavené vysoko. My to pro občany uděláme, ale téměř jistě tím dáme spíš argument letišti, protože nám budou říkat, my jsme nic neporušili," dodal starosta.

V plánu je také dotazník na hlukovou zátěž ve městě. Lidé v něm sami vyplní, jaký hluk jim vadí. "Jestli to jsou sekačky, cirkulárky, obchvat nebo letadla," řekl starosta. Vznikne tak hluková mapa, podle které bude možné zjistit, jaký hluk v které části města trápí obyvatele nejvíc.

"Extrémním krokem, pokud nebude rozumná dohoda, je formulace hlukové vyhlášky," řekl Rakušan. Dodal ale, že není příznivcem regulativních vyhlášek, s letištěm se proto chce nejdříve zkusit domluvit.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka