Obce neuspěly se stížností kvůli stanovisku k rozšíření letiště

18.01.2018

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost 12 středočeských obcí, které se dlouhodobě staví proti rozšíření Letiště Vodochody. Směřovala proti rozhodnutím správních soudů, v jejichž důsledku zůstalo v platnosti souhlasné stanovisko vyhodnocující vlivy na životní prostředí (EIA), zjistila dnes ČTK z usnesení v databázi ÚS. Rozšíření plánuje společnost Letiště Vodochody ze skupiny Penta.

Letiště Vodochody

Skupina obcí se už dřív obrátila na Nejvyšší správní soud, který jejich podnět v roce 2016 taktéž odmítl. Se samostatnou kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu neuspělo ani ministerstvo životního prostředí.

"Myslíme si, že soud jenom byl konzistentní v tom, co už několikrát říkal, to znamená, že stanovisko EIA jako takové nebylo přezkoumatelné a že v podstatě možnosti těch účastníků jsou až v těch navazujících řízeních, jako je územní řízení a stavební řízení," řekl dnes ČTK ředitel Letiště Vodochody Martin Kačur.

ÚS označil stížnost obcí ve stručném usnesení za zjevně neopodstatněnou. Poukázal na specifickou procesní situaci, kdy souhlasné stanovisko takzvaně obživlo. "Z těchto procesních důvodů jsou tedy ústavní stížností napadená rozhodnutí správná, byť ÚS rozumí stěžovatelům v tom, že by pro ně bylo jednodušší, kdyby 'obživnutí' stanoviska EIA bylo zabráněno, neboť by se rozšíření letiště stěžovatelé nemuseli bránit v následujících fázích správního řízení," stojí v usnesení.

Situace kolem posudku měla složitý vývoj. Ministerstvo nejprve vydalo kladný posudek EIA. Kvůli stížnostem starostů okolních obcí úřad začal své stanovisko prověřovat a poté ho zrušil. Letiště ovšem zrušení souhlasného stanoviska napadlo žalobou a po zásahu justice stanovisko "obživlo".

Loni ministerstvo zastavilo přezkumné řízení. Konstatovalo, že některé nedostatky se podařilo odstranit při postupné přípravě záměru.

Letiště má v budoucnu odbavovat ročně až 3,5 milionu cestujících hlavně na linkách nízkonákladových aerolinií a při nepravidelných a soukromých letech. Investor chce vynaložit asi tři miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Wikimedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka