Nebe nad ČR v létě využilo rekordních půl milionu letů

17.11.2017

Letecký provoz na českém nebi byl letos v letním období rekordní. Počet pohybů letadel, tedy přeletů, vzletů a přistání od května do října, se meziročně zvýšil o 1,8 procenta na 498.309. Nejvíc jich bylo tradičně v červenci, kdy letečtí dispečeři odbavili 90.005 pohybů. Oznámilo to dnes Řízení letového provozu.

Nárůst provozu v letní sezoně zaznamenalo i Letiště Václava Havla Praha. Celkový počet startů a přistání stoupl o 12 procent na 84.924 pohybů.

"S ohledem na dosavadní trendy vývoje provozu lze předpokládat, že celkový provoz v českém vzdušném prostoru přesáhne v roce 2017 hranici 850.000 pohybů," uvedl mluvčí ŘLP Richard Klíma.

I v období vrcholící letní sezóny roku dosahovala letadla v průměru nulového zpoždění, uvedlo ŘLP. Dopravci mohli nad Českem třetím rokem využívat koncept přímých tratí, který významně zvyšuje možnost plánování a využívání optimálních letových tratí a projevuje se v úspoře nákladů za palivo.

V meziročním srovnání v českém vzdušném prostoru dále vzrostly tzv. přeletové jednotky o 3,5 procenta. Nárůstá tak jak počet proletěných kilometrů, tak maximální vzletová hmotnost letadel, které se na českém nebi objevují. Největším zákazníkem podniku ŘLP nadále Lufthansa, následují společnost Emirates a Turkish Airlines.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s. p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Zdroj: ČTK

Foto: ilustrační Pixabay

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka