Brno schválilo memorandum s krajem o podpoře letectví

07.11.2017

Brno 7. listopadu (ČTK) - Zastupitelé Brna dnes schválili memorandum, že spolu s krajem budou pracovat na zlepšení letecké dostupnosti města a regionu. V plánu je zavedení pěti nových linek, které by měly fungovat od jara příštího roku, řekl už dříve primátor Petr Vokřál. Destinace ale neřekl, v nejbližších dnech tak chce učinit společně s hejtmanem Bohumilem Šimkem (oba ANO).

Před vánočními svátky by se mohly začít prodávat letenky. Nyní se lze z Brna letadlem dostat do Londýna, Mnichova a také do Eindhovenu, nizozemská linka však v listopadu skončí.

Pro memorandum hlasovalo 39 zastupitelů, nikdo nebyl proti, šest se zdrželo. Memorandum už minulý týden schválilo zastupitelstvo kraje. Vokřál se Šimkem komunikují s dopravci, kteří by mohli lety provozovat. Podle Vokřála nemají být lety charterové, ale pravidelné. Nebudou však asi létat každý den. O konkrétních destinacích se zatím nemluvilo, linky by ale mohly směřovat například do Španělska, Itálie nebo Švýcarska.

Letiště vlastní Jihomoravský kraj a na počátku tisíciletí ho na 50 let pronajal společnosti Letiště Brno, která ho provozuje. Kraj a město se však podílejí na rozvoji letectví. Dávají například miliony korun na linku do Mnichova, která přes týden létá dvakrát denně a jednou také v neděli.

Podporu rozvoje nových linek zajistí krajská Jihomoravská rozvojová společnost. Zastupitelé kraje v září schválili, že do ní kraj převede deset milionů korun z rezerv pro mimořádné ekologické škody. Stejnou částku kraj ještě v rezervách má. Podle Šimka je potřeba mít peníze v rozvojové společnosti například na rezervační systémy pro nákup letenek.

Vedle linek do Eindhovenu a od listopadu 2015 i do Mnichova létají z Brna také charterové lety do turistických destinací v jižní a jihovýchodní Evropě. Letiště ročně odbaví až půl milionu cestujících.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka