EasyJet chce létat stroji na elektrický pohon do dvaceti let

27.09.2017

Londýn 27. září (ČTK) - Britské nízkonákladové aerolinie easyJet podpoří plány vývoje komerčních osobních letadel poháněných elektrickými bateriemi místo konvenčních leteckých motorů. Do deseti až dvaceti let by chtěly tyto stroje zařadit do letů na krátké vzdálenosti. 

Prototyp letounu bude vyvíjet americký start-up Wright Electric, kterému už se podařilo vyrobit dvoumístné letadlo na elektrický pohon. Dolet nového stroje má být 540 km a kapacita 220 cestujících.

Společnost EasyJet, o jejímž zapojení do projektu se hovoří už od letošního března, ho hodlá nasadit na zhruba 20 procent svých linek, a to z Londýna do Paříže, Bruselu, Amsterdamu, Kolína nad Rýnem, Glasgowa a Edinburghu.

Americká firma Wright Electric, která byla založena teprve před rokem, vyvíjí nové chemické složení baterií, aby byly lehčí než konvenční typy. Bude-li úspěšná, sníží se jak spotřeba paliva, tak emise a stroje budou mnohem tišší. Motory hodlá firma umístit dovnitř křídel, čímž posílí aerodynamiku letounu. Baterie chce instalovat do trupu letadla.

Letoun na elektrický pohon vyvíjela například i společnost Airbus, jejíž dvoumístný E-Fan přeletěl kanál La Manche v roce 2015. Nicméně usoudila, že dokud nebudou vyvinuty lehčí baterie, bude počítat s letadly na hybridní pohon.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Wikimedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka