Při cvičení Ample Strike uskutečnily letouny a vrtulníky 400 letů

10.09.2017

Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 10. září (ČTK) - Během letošního vojenského cvičení Ample Strike uskutečnily osádky 14 českých a 25 zahraničních letounů a vrtulníků 400 letů. Ve vzdušném prostoru České republiky strávily více než 600 hodin. V průběhu cvičení 120 návodčích rozdělených do 20 týmů provedlo více než 1000 navedení na cíl. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informovala mluvčí cvičení Denisa Vernerová.

Nejnáročnějším scénářem byla podle řídícího cvičení Zdeňka Bauera činnost v zastavěném prostoru, kde je koordinace všech faktorů nejsložitější. "Návodčí musí opravdu úzce spolupracovat s pozemním velitelem, znát rozmístění vlastních jednotek i civilního obyvatelstva. Zároveň musí doporučit takovou munici, která zneškodní protivníka, a přitom neohrozí ostatní, kteří se nacházejí v daném prostoru," uvedl.

Součástí výcviku bylo i překonání nepřátelské protivzdušné obrany a tankování za letu. Během cvičení se uskutečnilo celkem 130 připojení, z toho 110 provedly české gripeny.

Hlavní část cvičení zaměřeného hlavně na výcvik a sladění činnosti předsunutých leteckých návodčích s leteckými osádkami a pozemními veliteli skončila v pátek. Všechny zahraniční stroje postupně odletěly zpět na své domovské základny. Vrtulníky Mi-24/35 se z Libavé vrátily na náměšťské letiště. Přesuny vojáků, techniky a materiálu pokračovaly až do soboty.

Cvičení se konalo ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá a na leteckých základnách a letištích v Bechyni, Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích. Zúčastnilo se ho více než 1200 lidí, z toho přes 900 českých vojáků a 300 zahraničních účastníků ze 17 zemí. Zapojily se také dvě stovky příslušníků aktivních záloh.

Zdroj: ČTK

Fotografie: www.lznamest.army.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka