STARTUJE EXTRÉMNÍ ZÁVOD PLYNOVÝCH BALÓNŮ, POHÁR GORDONA BENNETTA

08.09.2017

Dnes kolem 20. hodiny odstartuje 61. ročník Poháru Gordonna Bennetta, neoficiálního mistrovství světa plynových balónů. Historicky první česká posádka, Jan Smrčka a Aleš Vašíček, odstartuje z vylosované 2. pozice. Již nyní je jisté, že se poletí přes Českou republiku směrem na Polsko. Největším nebezpečím tak nebudou vysoké vrcholky Alp, ale složité letové prostory nad střední Evropou a samozřejmě počasí. Pokud by některý z týmu chtěl z Polska proletět do pobaltských republik, musí se trefit do poměrně úzkého prostoru mezi Kaliningradem a polsko-běloruskou hranicí. Veřejnost bude mít navíc jedinečnou možnost sledovat let „Dvou fousáčů“ přímo na twitterovém účtu @DvaFousaci, kde bude k dispozici online tracking po celou dobu soutěže.

„Kvůli letištím Bern a Curych musíme okamžitě po startu vystoupat na zhruba 3000 metrů nad mořem. Vítr povane jihozápadní, o rychlosti zřejmě přes 50 km v hodině. Bude to věru sprint etapa. Nad Polskem se rozhodne.“ říká hlavní pilot českého týmu Jan Smrčka.

„Osobně jsem docela rád, že na noc nezamíříme nad Alpy, což by znamenalo krátce po startu jít až do pěti výškových kilometrů. I tak si ale užijeme mrazu. Do písku jsme přidávali sůl, aby nám nezamrzl v pytlících. Je skvělé, že poletíme nad Českou republikou, a také nad Bavorskem, kde jsme trénovali,“ dodává druhý z pilotů, Aleš Vašíček.

Historicky první český let na Gordonu Bennettovi, který podpořila i veřejnost v crowfundingové kampani, bude možné sledovat od zahájení závodu na twitterovém účtu týmu v rámci online trackingu, který bude s Twitterem komunikovat přes satelit. Fotodokumentace bude k dispozici na instagramu @DvaFousaci. Průběžné informace lze sledovat i přes facebookové stránky.

Pohár Gordona Bennetta je soutěž plynových balónů, jejíž historie sahá až do roku 1906. Vítězem závodu je ta posádka, která v balónu uletí nejdelší vzdálenost ze všech účastníků. Absolutním rekordem je výkon Belgičanů Berbena a Simeonse, kteří v roce 2005 uletěli 3 400 km z amerického Albuquerque do kanadského Quebécu. 

Zdroj: www.dvafousaci.cz

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka