PRVNÍ ČEŠI V HISTORII MÍŘÍ NA POHÁR GORDONA BENNETTA

31.08.2017

Už 8. září odstartuje 61. ročník neoficiálního mistrovství světa plynových balónů, Pohár Gordona Bennetta. Poprvé v historii se prestižního závodu zúčastní i český tým, dvojice Jan Smrčka a Aleš Vašíček. „Dva fousáči v balónu“ si startem plní sen, který významně podpořila i veřejnost: v úspěšné crowfundingové kampani na Startovači se vybralo bezmála 190 tisíc korun.

„O balónovém létání se toho v Česku moc neví. Chceme to změnit. Vždyť právě let balónem umožnil před více jak dvě stě lety člověku pohlédnout na svět z ptačí perspektivy. Zároveň beru tuto prestižní výzvu jako čest, jde přeci jen o soutěž národů. A my poprvé poneseme českou vlajku. Za to to rozhodně stojí,“ řekl hlavní pilot Jan Smrčka, který má s balónovým létáním velké zkušenosti.

Jinou motivaci nemá ani druhý z pilotů, Aleš Vašíček. Reportér jedné české komerční televize se se Smrčkou seznámil při natáčení reportáže o balónovém létání před 2 roky. A z koše od té doby prakticky nevylezl přesto, že měl zpočátku strach z výšek.

„Nejdřív jsem jen natáčel sérii reportáží o balónovém létání, která končila mým sólo letem. Létání balónem – tedy podle mého spíš plavba – bylo pro mě ovšem tam silný zážitek, že jsem se rozhodl v létání pokračovat i soukromě. S Honzou jsme si lidsky sedli, takže jsme se dohodli na další spolupráci. A teď nám zbývá týden do startu neuvěřitelného dobrodružství. Jako bych přišel k formuli a někdo mě do ní posadil s tím, že si mám zajet Le Mans,“ říká Aleš Vašíček, kterého veřejnost zná i jako člena expedice Trabantem napříč Jižní Amerikou.

Samotné české účasti předcházela nejen nominace, ale také několik intenzivních tréninků v Itálii a Německu a mimo jiné i shánění sponzorů. Technické vybavení balónu totiž musí odpovídat standardům dopravního letadla (navigace, satelitní spojení, osvětlení, radary ad.). „Dva fousáči“ proto vypsali měsíční sbírku na Startovači, do které přispělo 62 startérů celkově 187 590 korun.

Nejvýznamnější příspěvek ve výši 68 tisíc poskytla anonymní dárkyně, která obou pilotům napsala povzbuzující email a bude jedním z VIP hostů na premiéře dokumentu o prvním českém letu na Gordon Bennettovi. 

Nemalou měrou se o první český start zasadili partneři „Dvou fousáčů“, díky nimž piloti získali např. skládací solární panely s bateriemi, satelitní telefon a radar, osvětlení balonu, funkční oblečení nebo samoohřívací jídlo. 

Pohár Gordona Bennetta je soutěž plynových balónů, jejíž historie sahá až do roku 1906. Vinou světových válek se některé ročníky neuskutečnily. Vítězem závodu je ta posádka, která v balónu uletí nejdelší vzdálenost ze všech účastníků. Absolutním rekordem je výkon Belgičanů Berbena a Simeonse, kteří v roce 2005 uletěli 3 400 km z amerického Albuquerque do kanadského Quebécu. 

Zdroj: www.dvafousaci.cz


Stránky organizátora: GordonBennett.aero


Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka