Nebe nad Bouzovem zakryly balony, začala balonová fiesta

19.08.2017

Pestrobarevná podívaná se v pátek časně ráno naskytla obyvatelům řady obcí v okolí hradu Bouzova na Olomoucku. Nebe nad jejich hlavami zakryly tři desítky horkovzdušných balonů, které se k němu vznesly při zahájení letošní balonové fiesty. Letos vzduchoplavce vítalo nebe bez mráčků a i ve výšce půl kilometrů nad zemí panovaly letní teploty. Z ptačí perspektivy si mohli balonáři prohlédnout letos detailně i samotný hrad. Let a následné přistání přečkali všichni bez újmy. Vpodvečer je ještě čekal podobný let nad historickou Olomoucí.

Hromadnému letu nad Bouzovem předcházel start na louce pod hradem. Balonáři ji obsadili před 07:00, vzápětí se všude rozléhalo syčení hořáků s plynem a burácení ventilátorů. "Nejnáročnější je při přípravě na nic nezapomenout. Každý pilot to má tak nacvičené, že to není nic složitého. Jsou to všechno jednoduché kroky, je to jen o pečlivosti," řekl ČTK pilot Mirek Borkovec z brněnské Vzduchoplavební společnosti Viktoria.

K nebi se postupně vzneslo osmadvacet balonů, pilotovali je vzduchoplavci z celé republiky. Mnozí přijíždějí každoročně, Bouzov a jeho okolí je láká hlavně romantickou krajinou. Ze země vzduchoplavce mohli tentokrát sledovat například obyvatelé Jeřmaně, Bezděkova, Radnic, Pavlova či Loštic. Balony plachtily poměrně líně, bylo téměř bezvětří.

Zhruba hodinový let si členové posádek krátili honem na lišku, při němž se snažili speciální stuhou zasáhnout terč na zemi, nebo vyprávěním historek. V koši s pořadovým číslem tři se například vedla debata, zda už spadli předchozím účastníkům letu při pohledů dolů brýle z nosu. "Už se nám to stalo nad Brnem. Paní spadly dolů poměrně drahé dioptrické brýle. Tipli jsme ulici, která to byla, a po přistání je šla hledat. Vylepila v ní také letáčky s prosbou o pomoc. A za týden volala - brýle se našly a dokonce nebyly rozbité," vzpomínal Mirek Borkovec.

Plodná bývá debata o různých tvrdých způsobech přistání. "Nejhorší je samozřejmě les, z porostů řepka, z toho se nedá dostat. Je tvrdá, pevná a prorostlá. Už jsme zažili ale také přistání do vzrostlé kukuřice," řekla ČTK pilotka z Viktorie Iva Vyroubalová. Vzápětí se svým kolegou pobledlou posádku ujišťovali, že dosud své pasažéry vždy bezpečně dopravili na zem. Stejně tomu bylo i dnes, kdy se koš lehce snesl na oraniště. "Dneska to nebyl rekord na dálku. Bylo to, jak říkají balonáři, takové hraní," doplnila Vyroubalová.

Balonová fiesta nad Bouzovem má dlouholetou tradici. Co do počtu balonů jde o jednu z největších akcí v republice. Vzduchoplavce nad hlavami lidé uvidí také v sobotu.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Vyhlídkové lety K-Plus

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka