Z Pardubic v pondělí odletí gripeny zpět do Čáslavi

20.08.2017

V pondělí končí dvouměsíční pobyt čáslavských vojáků na pardubickém letišti. Z Pardubic odletí gripeny, letouny Albatros a Alca. Jejich provoz zajišťovalo asi 160 lidí. ČTK to dnes řekla mluvčí vojenského letiště Iva Machová.

Aero L-159 ALCA

"Letová akce začíná vždycky kolem 9:00. Odlétat budou postupně. Spolupráci už máme nacvičenou. Problémy se nevyskytly," dodala Machová.

Pardubické letiště funguje jako záložní pro čáslavskou základnu dlouhodobě. Během léta se v Čáslavi opravovala pojezdová dráha za necelých 24 milionů korun. Byla již plná prasklin, ve kterých na jaře a na podzim vzlínala podzemní voda.

Dělníci proto museli odfrézovat přes 40.000 metrů čtverečních asfaltu do hloubky pěti centimetrů a nahradili ho novou vrstvou. Dráha slouží k pohybu letecké a zabezpečovací techniky. Po opravách se zvýšila bezpečnost provozu.

Stíhací letouny z pardubického letiště vzlétaly jak ke cvičným letům, tak k případným ostrým vzletům podle dohody o společné ochraně vzdušného prostoru členských států NATO. Letouny Alca a Albatros nelítaly o víkendech, výjimku měly gripeny, které i ve volných dnech létaly na zahraniční cvičení.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Wikimedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka