Čáslavští stíhači mají za sebou dvoutýdenní cvičení ve Švédsku

07.07.2017

Čáslav (Kutnohorsko)/Arvidsjaur (Švédsko) 7. července (ČTK) - Stíhači z čáslavské základny absolvovali více než dvoutýdenní mezinárodní cvičení na letišti Arvidsjaur ve Švédsku, kde vzlétali v roli agresorů proti pilotům vrtulníků. Akce se koná každý rok a je zaměřena na výcvik pilotů instruktorů, kteří rozvíjejí taktické dovednosti a znalosti při vedení bojových operací vrtulníkových jednotek. Do letošního cvičení HTIC (Helicopter Tactical Instructor Course) se kromě českých stíhačů zapojili piloti z Británie, Rakouska, Německa a Švédska, sdělil dnes ČTK mluvčí čáslavské základny Tomáš Maruščák.

Úlohou čáslavských pilotů bylo působit jako agresoři, letos k tomu měli k dispozici tři lehké bitevníky L-159 Alca. Akce se zúčastnili už počtvrté. Po úspěšné premiéře v roce 2014 jsou podle Maruščáka čeští piloti lehkých bitevníků na cvičení pravidelně vyžadováni. "Máme unikátní příležitost výcviku ve specifickém severském prostředí s různými typy vrtulníků a letadel. Naše profesionalita a flexibilita je vysoce hodnocena aliančními a partnerskými státy NATO," uvedl velitel českého úkolového uskupení Pavel Linhart.

Působení proti pomalu letícím cílům je jednou ze schopností, kterou musejí čáslavští piloti lehkých bitevníků disponovat. "V případě ohrožení nebo zvýšeného bezpečnostního rizika je aktivován národní posilový systém protivzdušné obrany České republiky, jehož jsme s letouny L-159 součástí," dodal Linhart. Letité poznatky a zkušenosti z provozu letounů čáslavští piloti spolu s technickým personálem od poloviny loňského roku předávají také iráckým vzdušným silám.

Cvičení HTIC se zúčastnili také piloti z Británie s cvičnými letouny Hawk T1, z Rakouska s vrtulníky Bell 212, OH-59 a UH-60 Blackhawk, z Německa s vrtulníky Sikorsky CH-53 Sea Stallion a ze Švédska s nadzvukovými stíhačkami JAS-39 Gripen.

Čáslavští piloti nyní využívají letiště v Pardubicích. Důvodem je oprava pojížděcí dráhy na čáslavském letišti o rozloze více než 40.000 metrů čtverečních.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka