Před 60 lety poprvé vzlétl turbovrtulový Iljušin Il-18

05.07.2017

Jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších letounů druhé poloviny 20. století byl sovětský turbovrtulový letoun Iljušin Il-18, který svůj první let uskutečnil před 60 lety, 4. července 1957. Čtyřmotorový letoun se vyráběl v několika verzích s různou kapacitou a byl vyvážen do mnoha zemí světa. Tyto Iljušiny měly ve své flotile například všechny země socialistického tábora včetně Československa.

Do pravidelného provozu byl letoun zařazen v roce 1959. Vyráběn byl v několika verzích a variantách s kapacitou od 80 do 122 cestujících. jeho výroba byla ukončena v 70. letech uplynulého století a za tu dobu bylo podle serveru russianplanes.net vyrobeno 680 těchto Iljušinů a některé z nich létají dodnes. Asi 120 letadel bylo vyvezeno do celého světa, do letadlového parku ČSA přibyl tento turbovrtulový letoun v roce 1960. Poslední Il-18 vyřadily ČSA až v roce 1990.

S Iljušinem Il-18 je spojena nejtragičtější letecká nehoda na území Československa. Iljušin Il-18 bulharské společnosti TABSO narazil v listopadu 1966 krátce po startu z bratislavského letiště do kopce v Malých Karpatech. Nehodu nepřežilo 82 osob. Tragédie se nevyhnuly ani Il-18 patřící do ČSA. V červenci 1976 se krátce před přistáním zřítil do jezera Zlaté piesky nedaleko Bratislavy letoun Il-18 ČSA na lince z Prahy. Ze 79 lidí na palubě neštěstí přežili tři cestující.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Wikimedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka