První let úspěchem Gripenu E

16.06.2017

Společnost Saab, dodavatel obranných a bezpečnostních řešení, dnes úspěšně provedla první let chytré stíhačky nové generace Gripen E. Rádi bychom pozvali média na dnešní on-line tiskový briefing. Údaje pro připojení naleznete níže.

Ve čtvrtek 15. června v 10:32 odstartoval Gripen E ke svému prvnímu letu s testovacím pilotem společnosti Saab. Letoun s označením 39-8 odletěl z letiště Saabu v Linköpingu ve Švédsku a 40 minut letěl nad východní částí Östergötland. V průběhu letu letoun provedl mnoho úkolů za účelem předvedení různých zkušebních kritérií včetně zatahování a vysouvání podvozku.

“Let probíhal přesně podle očekávání; chování letounu odpovídalo zkušenostem z našich simulací. Zrychlení stroje je působivé a jeho ovládání jde velmi hladce. Není třeba dodávat, že jsem šťastný, že jsem mohl být pilotem tohoto prvního letu,” říká Marcus Wandt, zkušební pilot společnosti Saab.

“Dnes letěl tento stíhací letoun světové úrovně poprvé. Dosáhli jsme toho za pomoci speciálního softwaru revolučního systému avioniky. Jde o to dát našim zákazníkům k dispozici systém chytrého stíhacího letounu, u kterého je budoucnost součástí konstrukce od samého začátku. Zkušební lety budou pokračovat tak, abychom na základě dnešního milníku mohli s programem pokračovat podle plánu a v roce 2019 realizovat plánované dodávky našim švédským a brazilským zákazníkům,” říká Jonas Hjelm, viceprezident a ředitel divize letectví ve společnosti Saab.

Zdroj, fotografie: Cook Communications

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka