Pardubické letiště poskytne na dva měsíce azyl gripenům z Čáslavi

14.06.2017

Pardubické armádní letiště od 22. června do 22. srpna poskytne zázemí personálu a technice z čáslavské letecké základny. V Pardubicích budou armádní letouny JAS 39 Gripen a další stroje po dobu rekonstrukce domovské základny. ČTK o tom informovala Iveta Koubková z tiskového úseku magistrátu.
 
 
"Naší snahou je zatížit Pardubice hlukem co nejméně. S vedením Centra leteckého výcviku jsme se dohodli, že po dobu našeho pobytu v Pardubicích omezí svůj letový provoz," řekl zástupce velitele 21. základny plukovník Martin Nezbeda.
 
Stíhací letouny budou z pardubického letiště vzlétat jak ke cvičným letům, tak k případným ostrým vzletům v rámci společné ochrany vzdušného prostoru členských států NATO. Na letiště se přemístí 23 letounů, kromě gripenů také letouny L-39 Albatros a L-159 ALCA. Jejich provoz zabezpečí zhruba 160 osob.
 
Dvojice letounů JAS-39 Gripen bude provádět jeden až dva cvičné lety denně mimo státní svátky. Na základě dohody budou piloti létat od úterý do čtvrtka od 9:00 do 23:00, v pátek od 9:00 až 14:00.
 
V týdnu od 3. do 9. července, kdy jsou dva státní svátky, čáslavská základna neplánuje žádné letové akce. Může se ale stát, že v Pardubicích budou vzlétat nebo přistávat letouny, které se účastní zahraničních cvičení a akcí.
 
Během výluky čáslavské letiště opraví více než 40.000 metrů čtverečných pohybové plochy letiště. Letadla se vrátí na domovskou základnu ve dnech 21. a 22. srpna.
 
Zdroj: ČTK
Fotografie: Wikimedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka