Fotoreportáž: Dny NATO 2016, Ostrava (LKMT), zajímavosti ...

21.09.2016

Vracím se k letošním Dnům NATO (17.9. - 18.9.2016) několika zajímavostmi z ostravského letiště Leoše Janáčka.


Stíhací letoun Eurofighter Typhoon: Předvedení Typhoon-u 14-08 ve velmi obtížných povětrnostních podmínkách - déšť. Pilotem je displej pilot ze 14th Fighting Wing-u španělského letectva (Spanish Air Force).


Stíhací letoun Eurofighter Typhoon: Předvedení Typhoon-u 14-08 ve velmi obtížných povětrnostních podmínkách - déšť. Pilotem je displej pilot ze 14th Fighting Wing-u španělského letectva (Spanish Air Force).


Stíhací letoun F-18: Víceúčelový (multi-role) stíhací letoun F-18 Hornet (McDonnell Douglas F/A-18 Hornet) primárně určen ke službě v námořnictvu na letadlové lodi. Slouží u amerického námořnictva (US Navy), královského kanadského letectva (RCAF), královského australského letectva (RAAF), a v letectvech Španělska a Švýcarska. Letoun F/A-18 Hornet 010 předvádí displej pilot švýcarského Solo Display týmu (Swiss Air Force).


Frecce Tricolori: Perfektní bez ohledu na deštivé počasí.


Cvičný letoun: BAE Systems Hawk T2, 736 Naval Air Squadron britského královského námořnictva (Royal Navy). Hawk (BAE Systems Hawk) je britský jednomotorový proudový pokročilý cvičný letoun. Prototyp vzlétl již v roce 1974. Je velmi rozšířen, bylo vyrobeno 900 letounů včetně licencí. Používá ho: Austrálie, Bahrain, Canada, Finsko, Indie, Indonézie, Kuwait, Saudská Arábie, JAR, Velká Británie, USA námořnictvo (T-45 Goshawk), a další. Používá ho známá akrobatická skupina Red Arrows (display team).


Výsadkář: Britský výsadkář z týmu Tigers (Royal Army) "balí" svůj padák po seskoku na letošních Dnech NATO.


Logo: Na A-400M Atlas je i logo LTG 62 křídla ke kterému Atlas 54+04 patří (Air Transport Wing 62) německého letectva (German Air Force). Logo nepostrádá vtip, černá vrána s puntíkovaném šátkem jako stará babka.


Speciální vozidlo: Range Rover Defender 130 Kajman (Armored 4) je speciálně upravený pro úkoly výsadkářů včetně vzdušné přepravy. Je vybaven speciální nástavbou pro zbraně: varianty se dvěma kulomety nebo kulomet a granátomet (DŠKM, NSV, PKB a AGS-17).


Střední tank: T-72 M4CZ je hlavní bojový tank AČR. Je vyzbrojen kanónem 125mm 2A46M, umožňuje střílet průrazné APFSDS-T. Posádka: Velitel, střelec, řidič. Hmotnost: 48t. Tank na snímku je z 73. tankového praporu, 7. mechanizovaná brigády.


Vyprošťovací tank Leopard: Příslušníci Busdeswerhu (10th Panzer Divison) za pomoci tohoto tanku odstraňují zbytky vraku osobního automobilu přejetého tankem.


Vrtulník: Oblíbený vrtulník Bo-105 (MBB, později Eurocopter Group). Je to lehký víceúčelový vrtulník s čtyřlistým rotorem a dvoulistým vyrovnávacím rotorem. Vyráběl se od 1970 do 2001 bylo vyrobeno 1406 kusů. Používal se v Německu, Nizozemsku, Španělsku a ČR (Policie). Bo-105 na snímku je z International Helicopter Training Center (German Army). Je v markingu na rozloučení při vyřazení vrtulníku Bo-105 z provozu.


"Legendy nikdy neumírají Bo-105": Nápis na zádi Bo-105. Bo-105 jako jediná měla povolenou akrobacii (armáda, Red Bull).


"Květiny z pouště": Skupinový snímek příslušnic speciálního elitního ženského komanda FCSST (Female Company for Special Security Tasks). Jsou cvičeny na ochranu VIP, zajištění bezpečnosti na letištích, útoky na budovy, záchranu rukojmí, topografii, mají intenzivní fyzickou průpravu, střelbu, hlavně z amerických zbraní, techniku boje beze zbraně. Na dnech NATO jsou jordánské vojačky již podruhé.

Jiří Lukeš
Zdroj: www.natodays.cz
Fotografie: autor Jiří Lukeš
 
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka