Fotoreportáž: Ze zmoklých Dnů NATO 2016, Ostrava (LKMT)

19.09.2016

Již po 16. se konaly na letišti Leoše Janáčka Ostrava Dny NATO a 7. dny vzdušných sil AČR.

Na letošních Dnech NATO byl partnerský stát Německo, které připravilo svou historicky největší prezentaci na území bývalého Československa: 15 letounů či vrtulníků a přes 50 kusů pozemní techniky, příslušníci německých armádních, bezpečnostních či záchranářských složek.

Jak v úvodních projevech na Dnech NATO zaznělo, Dny NATO jsou největší bezpečnostní akcí (prezentací) bezpečnostních složek ve střední Evropě.

Bohužel v jejich průběhu zásáhla sobotní předpověděná nepřízeň počasí a na rozdíl od vyjádření pořadatelů to byl dlohotrvající déšť různé intenzity, který poznamenal letecká vystoupení. Dále to byla neúčast dříve přislíbených Patrouille Suisse,švýcarské akrobatické skupiny Patrouille Suisse s nadzvukovými letouny F-5E Tiger II (na plakátech (!)), a belgického Solo Display týmu F-16 (pilot Gizmo). Frecce Tricolori doslova zachránily situaci v sobotním programu.


Zahájení: Slavnostní zahájení seskokem parašutisků s vlajkami NATO a členských zemí.


Velké letouny: Bombardér Rockwell B-1B Lancer, 489th Bomb Group, U.S. Air Force Reserve, v obležení náštěvníků Dnů NATO.


Velké letouny: Příď bombardéru B-52H (Boeing B-52H Stratofortress), 93rd Bomb Squadron, U.S. Air Force Reserve.


Velké letouny: Záď tankovacího jetounu KC-135 (Boeing KC-135 Stratotanker, 155th Air Refueling Squadron, U.S. Air Force) s detailem ráhna na spojení tankeru a tankovaného letounu, a v pozadí bombardovací B-52H.


Velké letouny: Nový transportni letoun Airbus A-400M Atlas vyvinutý konsorciem firem evropských států. Čtyřmotorový turbovrtulový transportní letoun, 4x motor EPI (EuroProp International) TP400-D6, 8 250 kW (11 000 hp). Dolet s 30ti tunovým nákladem 4 800 km, s 20ti tunovým 6 950 km. A-400M Atlas na snímku je letoun číslo 54+04 německého letectva (German Air Force) patřící k LTG 62 (Air Transport Wing 62).


Stíhací letoun Eurofighter Typhoon: Na letošních Dnech NATO došlo k neobvyklému setkání tohoto typu stíhacího letounu v počtu 9 letounů a z toho 3 byly předváděny (rakouského Eurofighter Typhoon 1st sqn, španělského Eurofighter Typhoon14th Fighting Wing, britského Eurofighter Typhoon Display Team-u). Eurofighter Typhoon je dvoumotorový víceúčelový letoun s delta křídlem a kachními plochami, navržený a postavený konsorciem společností Alenia Aeronautica, BAE Systems a EADS. Uživalelé tohoto typu jsou: Rakousko, Německo, Itálie, Omán, Španělsko, Saúdská Arábie a Velká Británie. Letoun na snímku číslo 31+30 je z Luftwaffe (German Air Force), Tactical Air Force Wing 74. Plánovaný společný let Typhoon-ů pro nepřízeň počasí v sobotu byl zrušen.


Bojový vrtulník: Eurocopter Tiger z německého vojskového letectva (German Army) z Attack Helicopter Regiment 36.


Námořní vrtulník: Westland Sea King Mk41, číslo 89+52, německého námořnictva (German Navy).


Frecce Tricolori (313° Gruppo Addestramento Acrobatico): Špičková letecká akrobatická skupina italských armádních vzdušných sil (Italian Air Force). Skupina vznikla v březnu 1961, v současnosti létá na 10x Aermacchi MB-339 A/PAN. Je velice populární i přes těžkou havárii v roce 1988 v Ramsteinu.


Frecce Tricolori: vystoupení skupiny 17.9.2016 na Dnech NATO, kdy povětrnostní podmínky nebyly ideální.


Společná ukázka AČR a Bundeswehru: Cílem této bojové ukázky je koordinovaným bojovým úsilím zničit nepřátelské uskupení. Ukázky se zúčasnila: 7.mechanizovaná brigáda, 21. základna taktického letectva, 22. základna vrtulníkového letectva, 10th Panzer Divison. Snímek zachycuje bojovou situaci, kdy po součinnosti letectva a dělostřelecké palby z tanků, zaútočila pěchota z bojových vozidel pěchoty BVP-2.


Společná ukázka AČR a Bundeswehru: simulace letecké podpory (close air support) byla provedena pyrotechnickými prostředky.


Společná ukázka AČR a Bundeswehru: Bojové vozidlo pěchoty BVP-2 snadno manévruje v terénu.


Střední tank: Leopard 2 z 10th Panzer Division, německé armády (German Army).


Titus: Kolové obrněné vozidlo TITUS® je výsledkem spolupráce TATRA TRUCKS s renomovaným francouzským výrobcem NEXTER SYSTEMS. Na Mezinárodním veletrhu obranných technologií IDET 2015 získalo ocenění Zlatý IDET 2015.

Jiří Lukeš
Zdroj: www.natodays.cz
Fotografie: autor Jiří Lukeš
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka