Fotoreportáž: CIAF 2016 (LKHK), podruhé …

09.09.2016

Se svými fotografiemi se opět vracím na letošní CIAF 2016 v Hradci Králové (CZECH INTERNATIONAL AIR FEST, 3. - 4. září 2016).

Luftwaffe: Panavia Tornado z německé Luftwafe, s trupovým číslem 46+50 a s emblémem 60letého výročí nové Luftwaffe (1956 – 2016). Verzi a příslušnost k jednotce (letce) pořadatel neupřesnil. Konsorcium firem Panavia tvořily British Aerospace (UK), MBB (GER) a Alenia Aeronautica (ITA). Prototyp startoval v roce 1974. Tornado se vyrábělo ve verzích: IDS (GR1 a4) proti pozemním cílům, ECR proti PVO nepřítele, rakety HARM a AVD na ochranu vlastního vzdušného prostoru. Tornada prošla bojovým křestem: ve válce v Zálivu (6 ztraceno v boji), v bývalé Jugoslávii, Afganistánu a proti IS.

AČR letectvo: Lehký bitevník Aero L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft), trupové číslo 6046, z 212. taktické letky ze 21. zTL v Čáslavi.

AČR letectvo: 212. taktická letka předvedla na letošním CIAFu něco ze svého úmění, útočit proti pozemním cílům. 2 Alky předvedly simulovaný útok na hradecké letiště. Tento útok se neobešel bez pyrotechnické podpory.

Belgické letectvo: F-16 Fighting Falcon s trupový číslem FA-104 s pilotem s přezdívkou“ GIZMO“ přilétl z Zelwegu (AUT, přehlídka AirPower), aby předvedl svůj stroj v akrobaticky náročném vystoupení hodné displej pilota belgického letectva.

Belgické letectvo: F-16 Fighting Falcon s trupový číslem FA-104 s pilotem s přezdívkou “GIZMO“, zdravící tleskající diváky v hledišti. F-16 Fighting Falcon přes svůj dlouhý „životopis“ (od 1976) je nejrozšířenějším stíhacím letounem západní provenience na světě. Aktivně se zapojila do válečných konfliktů se 70 vzdušnými vítězstvími typu bez sestřelu nepřítelem. F-16ka slouží u 26 letectev včetně Polska. Je neustále dál vyvíjena a zdokonalována viz nejnovější verze F-16v Viper (multi-role).

Ukrajinské letectvo: Několika záběry se vracíme k vystoupení těžkého stíhače Su-27 (V kódu NATO „Flanker“). 

Ukrajinské letectvo: Těžký stíhač Su-27 při vystoupení na CIAF 2016.

Ukrajinské letectvo: Těžký stíhač Su-27 při přistání na hradeckém letišti a při brzdění brzdícími padáky.

Baltic Bees: Litevská akrobatická skupina Baltic Bees, létající na čs. cvičných letounech L-39C Albatros, je ČR velmi dobře známa díky častým návštěvám, ale i svým akrobatickým uměním. Na snímku provádí rozchod po loopingu.

Baltic Bees: Skupina je tvořena 5 členy a jedním sólistou. Sólista skupiny předvádí pády bez motoru, což na proudovém letadle je velmi obtížné.

 

Baltic Bees: Sólista skupiny Baltic Bees na L39C Albatros, YL-KSH, při pojíždění na stojánku.

Reprezentant ČR v akrobacii Martin Hyka na akrobatickém speciálu XtremeAir XA-41, při svém vystoupení na CIAF 2016.

Reprezentant ČR v akrobacii Martin Hyka na akrobatickém speciálu XtremeAir XA-41, při svém vystoupení na CIAF 2016.

Flying Circus pana Martina Kindernaye: předvedl episodu z první světové války (WWI), věnovanou německému esu Manfredu von Richthofenovi zvanému „Rudý Baron“. Na snímku je replika stroje Rudého barona, trojplošník Fokker Dr. I, během hrané episody.

Flying Circus pana Martina Kindernaye:  Episoda se neobešla bez pyrotechnických efektů.

Vrtulník: AgustaWestland AW109 (dříve Agusta A109) belgického letectva při vystoupení na letošním CIAFu.

Vírník: Cavalon, OK-TWC 14, při ukázkovém letu na hradeckém letišti. Vírník je další typ letadla s rotujícími nosnými plochami byl zkonstruován již na začátku 30let. Na rozdíl od vrtulníku nemá poháněný hlavní nosný rotor motorem. Předním výrobcem vírníků je Autogyro GmbH s produkty: Calidus a Cavalon.

Jiří Lukeš
Zdroj: airshow.cz
Fotografie: autor Jiří Lukeš

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka