Leteckého cvičení Ample Strike se letos zúčastní na 1500 vojáků

27.08.2016

Leteckého cvičení Ample Strike 2016 se od 30. srpna do 20. září na území ČR zúčastní 1500 vojáků ze 17 členských a partnerských států NATO. Letová část bude od 5. do 16. září. Cílem cvičení je sladění činnosti pilotů taktického a vrtulníkového letectva s činností předsunutých leteckých návodčích při podpoře pozemních operací. Operace ze vzduchu podpoří tři desítky letounů a vrtulníků. Novinářům to dnes řekl velitel Vzdušných sil Armády ČR Jaromír Šebesta.

Letouny budou vzlétat z letišť v Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích a ze tří zahraničních letišť v Německu, Maďarsku a Británii. Vrtulníky budou startovat z vojenských výcvikových prostorů Libavá a Boletice. Společný taktický výcvik se bude odehrávat pouze ve vojenských objektech Boletice, Bechyně, Náměšť nad Oslavou a Libavá.

Program cvičení počítá s letovými hodinami od 09:00 do 23:00, noční lety nejsou v plánu. "Letouny působící ze zahraničních letišť budou létat bez výzbroje, letouny působící v ČR budou mít pouze kanonovou výzbroj," řekl řídící cvičení Zdeněk Bauer z velitelství Vzdušných sil. Při cvičení by vojáci letos měli uskutečnit 480 plánovaných scénářů. Loni se podle Bauera podařilo během cvičení uskutečnit rekordních více než 1600 navedení letounů na cíl. "Kvantita letos není prioritou, zaměřili jsme se na vyšší náročnost úkolů," řekl Bauer.

Podle údajů, které jsou k dispozici k dnešku, by se cvičení mělo zúčastnit 1180 českých a 297 zahraničních vojáků. Mezi nimi bude na 150 leteckých návodčích. Ve vzdušném prostoru bude operovat deset českých a 24 zahraničních letounů a vrtulníků. Budou mezi nimi například maďarské letouny JAS-39 Gripen nebo americké bojové vrtulníky Apache.

Letecké cvičení bude tradičně spojeno s hlukovou zátěží v okolí letišť. Podle velitele náměšťské základny Petra Čepelky by však mohla být díky rozmístění cvičebních lokalit hlavně do vojenských prostorů celkově nižší než za běžných letových dnů. "Nicméně polské letouny Su-22 budou startovat z náměšťské základny a tam lze předpokládat hlukovou zátěž vyšší," uvedl Čepelka. Vedení cvičení podle něj předem informovalo starosty okolních obcí a na možnou vyšší zátěž je upozornilo.

Cvičení Ample Strike 2016 navazuje na tradici úspěšných a oceňovaných mezinárodních cvičení Flying Rhino, Ramstein Rover a Ample Strike, která byla u náměšťské základny organizována v letech 2003 až 2015.

Zdroj: ČTK

Fotografie: www.lznamest.army.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka