Fotoreportáž: Letecké muzeum Metoděje Vlacha

16.08.2016

Letecké muzeum Metoděje Vlacha (dále LMMV) v Mladé Boleslavi je na rozdíl od ostatních muzejí úplně nové (ještě "voní" novotou), bylo otevřeno v loni (2015).

Muzeum je domovským "hangárem" pro létající "veterány" a repliky slavných letadel:

Repliky: Aeronca C2, FieselerFi-156 Storch, Fokker D.VIII, Grade 1911, Klemm 25H, Nieuport XII, Pfalz E.I., Sopwith Pup, Piper Cub, a další ...

Převažují repliky z období počátků letectví a z období I. světové války (WW1).

Budova leteckého muzea Metoděje Vlacha je dílem Ing. Arch. Michala Hlaváčka. Stavba muzea je výjimečný počin, autor se ho zhostil mimořádným způsobem. Kombinace kovu, dřeva a skla a tvar údajně inspirovaný letounem "stealth" F-117 Nighthawk. Kromě prostor muzea a jeho zázemí má malou vyhlídkovou věž, muzejní AirCafé a tribunu pro diváky. Budova byla dána do užívání a muzeum bylo otevřeno 12. 3. 2015.

Metoděj Vlach (1887-1957) a létající replika jeho letadla z 1912. Metoděj Vlach byl montér a závodní jezdec firmy Laurin a Klement. Stavěl letouny vlastní konstrukce poháněné motory L&K. Začínal malými skoky a v listopadu 1912 na veřejné produkci se jeho letoun vznesl (výška 20m, dálka do 500m). Pokračoval až do začátku 1. světové války.

Polikarpov Po-2 Kukuruznik z roku 1937, po válce darován Stalinem Jugoslávii, po dloholeté službě získán v roce 2014 ve Slovinsku (již jsme o něm psali ZDE).

Bücker Bü 131 Jungmann je německý dvoumístný cvičný akrobatický dvouplošník. Letoun byl navržen konstruktérem švédského původu Andersem J. Andersonem a poháněl jej řadový čtyřválcový motor Hirth o výkonu 60-78 kW (80-105 k). První let proběhl dne 27. května 1934. V Československu byl vyráběn firmou Tatra jako T-131. Po válce s domácím motorem Walter Minor 4-III se vyráběl do roku 1949 jako C-104.

Repliky, repliky, repliky ... toto je replika Sopwith Pup z WW1.

Simulátory jsou v muzeu 2, stále obsazeny "pány" kluky.

Jiří Lukeš
Zdroj: www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
Fotografie: autor Jiří Lukeš

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka