Proudové stíhací letouny 1. generace

30.06.2016

Největší vývojový a výrobní náskok ve vývoji proudových letounů mělo válečné Německo. Vyrábělo v serii několik typů proudových letounů. Kromě nejznámějšího Me-262 Schwalbe to ještě byly Heinkel He-162 Volksjäger a Arado Ar-234 Blitz. Ve Velké Británii probíhaly pokusy s proudovými motory, které vyústily ve vývoj letounu Gloster Meteor, který byl ještě na konci války bojově nasazen. Tyto válečné proudové letouny jsou někdy označovány jako 0-tá (nultá) generace.

letoun Me-262 Schwalbe

Katalyzátorem dalšího vývoje proudových letounů byla studená válka, vlastnictví atomové bomby Sovětským svazem a probíhající Korejská válka. 

V té se střetly severo-korejské vzdušné síly vyzbrojené sovětským MiG-15 a americké letectvo. Pro Američany byl MiG-15 značným překvapením, protože překonával soudobé americké proudové letouny. 

letoun MIG-15 UTI

Teprve nasazení nejnovějšího amerického stíhacího letounu North American F-86 Sabre a pilotů s válečnými zkušenostmi dokázalo zvrátit situaci ve prospěch Američanů.

letoun North American F-86 Sabre

První generace proudových letounů je tedy definována: omezený tah motoru, podzvuková rychlost, nadzvuková ve střemhlavém letu, šípová křídla a další aerodynamické prvky (plovoucí výškovka, aerodynamické plůtky a brzdy, .)

Fotografie letounů naleznete v naší galerii ZDE.

Zdroj: web VHÚ LM Kbely

Fotografie: Autorem fotografií je Jiří Lukeš

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka