V Mladé Boleslavi vzlétla replika francouzského pozorovacího letounu Morane Saulnier BB

27.05.2016

V Mladé Boleslavi dnes vzlétla replika francouzského pozorovacího letounu Morane Saulnier BB z roku 1915. Kopie stroje vytvořená v režii Nadačního fondu Metoděje Vlacha v měřítku jedna ku jedné byla pokřtěna na mladoboleslavském letišti. Stavba vyšla na milion korun, motor pořízený v Austrálii na dalších 500.000 Kč. V letošním roce byl model kompletně dokončen, řekl ČTK předseda správní rady Nadace Metoděje Vlacha Vladimír Handlík.

 

 

"Jedná se o repliku stroje, který létal před sto lety na frontě," uvedl Handlík. Letoun byl koncipován jako dvoumístný a byl vyzbrojen zadním kulometem. Nadační fond má podle Handlíka celkem 12 letadel, toto je jedenácté uváděné do provozu. "Dvanácté, taky francouzské, bychom rádi uvedli do provozu na podzim letošního roku," doplnil Handlík.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha bylo v Mladé Boleslavi otevřeno na začátku loňského roku a těší se hojné návštěvnosti. Expozici tvoří sbírka historických letadel, několik leteckých simulátorů a další zajímavosti spojené s letectvím. V jedné části muzea jsou letouny, které nelétají, ve druhé zase letuschopná letadla. Muzeum nese název konstruktéra a aviatika Metoděje Vlacha, který v Mladé Boleslavi postavil v roce 1912 první české letadlo poháněné automobilovým motorem.

 Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka