Bulharská vláda vypsala tendr na provozování letiště v Sofii

17.05.2016

Bulharská vláda vypsala výběrové řízení na provozování letiště v Sofii po dobu 35 let. Transakce by měla přinést státu za celé období asi 1,2 miliardy leva (16,6 miliardy Kč), včetně vysoké platby předem, uvedl dnes podle agentury Reuters bulharský ministr dopravy Ivajlo Moskovski.

Předběžný zájem o účast v tendru už vyjádřila řada firem z celého světa. Podle ministra jsou mezi nimi operátoři letišť v Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem, Curychu, Lyonu, Dublinu a londýnského Heathrow. Ozvaly se i firmy z Kataru, Turecka a Číny.

 

 

V březnu vláda zahájila výběrové řízení na provozování letiště v Plovdivu, druhém největším městě Bulharska, rovněž na 35 let. Bulharsko již v roce 2006 uzavřelo smlouvu na provozování letišť ve Varně a Burgasu s konsorciem vedeným německou letištní společností Fraport.

Z výnosu transakce chce vláda modernizovat zadluženou železniční společnost BDZ. Sofia předpokládá, že smlouvu s provozovatelem uzavře do konce roku.

 

Sofijské letiště, které dosud provozoval stát, loni odbavilo přes čtyři miliony cestujících. Největší evropský nízkonákladový přepravce Ryanair, který má v plánu udělat ze Sofie od září jednu ze svých základen, apeloval na vládu, aby vybrala operátora, který slíbí zvýšit objem přepravy do deseti let na trojnásobek.

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka