V Riu zahájili výstavu o průkopníku letectví Albertovi Santos-Dumontovi

29.04.2016

V Riu de Janeiro tento týden zahájili ve zcela nové budově muzea expozici věnovanou průkopníkovi letectví Brazilci Albertovi Santos-Dumontovi. Jako první člověk na světě právě před 110 lety provedl ověřený let s letounem těžším než vzduch. Organizátoři výstavy, která je instalovaná v Muzeu zítřka navrženém slavným španělským architektem Santiagem Calatravou, doufají, že expozice přiláká návštěvníky, kteří do Ria v srpnu přijedou na olympiádu, napsala agentura AFP.


Prostoru před muzeem dominuje replika letounu Santos-Dumont 14-bis, s nímž v roce 1906 Brazilec vzlétl v Paříži. "Tomuto průkopníkovi ještě nikdy nebyla věnovaná velká výstava a my k ní využijeme toto nové muzeum. Příběhy Julesa Vernea v něm vzbudily sny o létání," sdělil komisař výstavy Gringo Cardia. Santos-Dumont žil v letech 1873 až 1932. Byl výtečným mechanikem a dokázal realizovat nejoriginálnější nápady. Narodil se brazilské matce a francouzskému otci, který vynikl v oblasti pěstování kávy. Jeho syn neměl finanční problémy a mohl se plně věnovat svým vynálezům. "Vše, co dokázal, udělal za deset let, mezi svými 25 a 35 lety. Zkonstruoval přes 25 létacích strojů, ale na žádný nezískal patent," sdělil Cardia.

 

 

Výstava, která nese název Létající básník, stála v přepočtu 20 milionů korun a instalovaná je v pěti sálech. V tom hlavním se nacházejí nejvýznamnější ze Santos-Dumontových vynálezů - první brazilský řiditelný balon z roku 1898, řiditelné vzducholodě, letadlo 14-bis a dva další modely. S motorovým letadlem 14-bis urazil ve vzduchu za 21 sekund 220 metrů. Letěl ve výšce dvou metrů rychlostí, ve své době nevídané - téměř 40 kilometrů v hodině. Tento úspěšný pokus z 12. listopadu 1906 je zanesen do tabulek mezinárodní letecké federace jako první rekord dosažený letadlem.

 

V jiném sále se pak nachází ve dvou metrech zavěšený model letadla Demoiselle, do nějž může každou hodinu nastoupit šest návštěvníků a prožít virtuální let nad Paříží a Riem de Janeiro. Součástí expozice je také dokumentární film o Santos-Dumontovi, hry, fotografie a zajímavosti. Santos-Dumont se proslavil nejenom v oblasti letectví. Kvůli svým aktivitám požádal přítele a klenotníka Louise Cartiera, aby mu sestavil hodinky, jež by bylo možné sledovat za letu. V jeho době bylo běžné nosit hodinky zavěšené na řetízku, na něž vsedě nebylo vidět. Tak se zrodily první náramkové hodinky, které měly velký úspěch a učinily ze Santos-Dumonta podle Huga Barreta, jenž se na organizaci výstavy podílel, "skutečného dandyho".

 

Muzeum zítřka bylo otevřeno loni v prosinci a je v části přístavu obnovené v rámci příprav olympijských her. Stojí na molu Maua, k němuž připlouvají všechny turistické parníky. Svým abstraktním tvarem připomíná jednak kopí, jednak hmyz s kovovým krunýřem nebo také kostru dinosaura. "Santos-Dumont, syn brazilské matky a francouzského otce usazeného v Brazílii není jenom vynálezce, ale také básník. Bude příkladem pro mladé. Výstava je fantastickou výpravou pro diváky olympiády, politickým i kulturním výrazem brazilské společnosti," řekl ředitel muzea Ricardo Piquet.

 

Santos-Dumont zakusil slávu a měl velký úspěch, ale na konci života ho postihla roztroušená skleróza. Mnoho ze svých letů podnikl v Evropě a do Brazílie se vrátil roku 1928. O pět let později spáchal sebevraždu, znechucen tím, že se vývoj letectví ubíral především k vojenskému využití.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka