První čtvrtletí tohoto roku se stala pouze jedna letecká nehoda

25.04.2016

První čtvrtletí letošního roku se obešlo téměř bez nehod letadel. Výjimkou je nehoda, při které nezvládl přistání pilot kluzáku, naštěstí však skončila bez zranění. Jedinou tragickou událostí v Česku za první tři měsíce tak bylo úmrtí parašutisty z 31. března. Vyplývá to z údajů uveřejněných Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN).


Vloni přitom inspektoři evidovali ve stejném období šest leteckých nehod včetně dvou se smrtelným zraněním. "Určitý vliv sehrálo chladné počasí. S narůstajícími teplotami se totiž počet sportovních letů zvyšuje a s tím rostou i komplikace," řekl zástupce ředitele ÚZPLN Josef Veselý. Z nízkého počtu nehod tak zatím není možné usuzovat na nějaký trend ve zvyšování bezpečnosti na českém nebi. Čísla, která jsou k dispozici za první kvartál, jsou totiž zatím příliš nízká na vytváření nějakých předpokladů.

 

 

Nehoda kluzáku se odehrála 20. března na letišti v Zábřehu, kdy pilot podle šetření leteckých inspektorů omylem odjistil brzdící klapky letounu Blaník a následné příliš prudké klesání při sestupu skončilo poškozením větroně. S horšími následky skončila zmiňovaná nehoda parašutisty, který v Klatovech zahynul při nácviku takzvaného vysokorychlostního přistání.

 

Podle ÚZPLN přitom šlo o zkušeného parašutistu, který měl za sebou přes 500 seskoků. Vloni při leteckých nehodách v Česku zemřelo osm lidí, o čtyři meziročně méně. Snížil se i celkový počet nehod o sedm na 59.

 

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod funguje od roku 2003, kdy se vyšetřování nehod oddělilo od Úřadu pro civilní letectví. Kromě zjišťování příčin havárií se zabývá vypracováním závěrů a bezpečnostních doporučení k předcházení leteckým nehodám.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 18.12.2019 12:12, Vložil : Lucille F. Parham

I am not much into reading, but somehow I got to read nice information on your site homescapes free. Simple to understand and helpful. We will look forward for your future updates.Thanks!

Odpovědět

Datum : 24.04.2018 03:37, Vložil : LGyA

rvFP

Odpovědět

Datum : 24.04.2018 03:37, Vložil : LGyA

rvFP

Odpovědět

Datum : 24.04.2018 03:37, Vložil : LGyA

rvFP

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka