Čeští instruktoři v Iráku poradí s výcvikem pilotů L-159 a bojovou taktikou

11.04.2016

Český vojenský tým v Iráku by měl iráckým vzdušným silám radit s výcvikem pilotů L-159 i se servisem těchto strojů a bojovým použitím či taktikou. Nebudou se ale účastnit bojových misí ani jejich plánování, řekl k plánovanému vyslání asi 30členné jednotky do Iráku Petr Tománek, náčelník Odboru bojové přípravy velitelství vzdušných sil armády. Misi již schválila vláda, nyní se jí bude zabývat Parlament.


Armáda počítá, že by vojáci mohli do země bojující s islámskými fundamentalisty vyrazit na začátku června. Kromě několika instruktorů a techniků bude součástí týmu ochranná jednotka. "Celkovému zabezpečení se věnuje velká pozornost, abychom zajistili maximální bezpečnost těch lidí," řekl Tománek. Vojáci proto jednají i s americkou armádou.

 

 

Česká strana jedná o možné integraci českého leteckého poradního týmu do existující mezinárodní letecké poradní skupiny. Česko do Iráku prodává nepotřebné bitevníky L-159, které chce Irák využít v bojích proti takzvanému Islámskému státu. Stroje česká armáda odprodala kvůli zákonným požadavkům Aeru Vodochody, to je dále přeprodalo Iráku. V uplynulých měsících se již v Česku školili první piloti. Výcvik by měl dále pokračovat právě v Iráku.

 

Aero Vodochody vyslalo do Iráku civilní zaměstnance, kteří mají za úkol zabezpečit servis letounů. V jejich popisu práce ale již nejsou další záležitosti nezbytné pro bezproblémový provoz bitevníků. Experti české armády by iráckým kolegům měli například vysvětlovat systém nákupu náhradních dílů a jejich objednávání, předají jim zkušenosti o udržování letadel, ale i o taktice nebo samotném létání.

 

 

Armáda chce při misi využít své zkušenosti z Afghánistánu, kde od roku 2008 působí výcvikový letecký tým. "Víme, že to není jenom o tom dostat letouny. Musíte ty lidi vycvičit, nastavit ten systém, nastavit logistiku, nastavit výcvik," řekl Tománek. "Je to více věcí, které se musí spojit tak, aby ty letouny mohly úspěšně létat," dodal. Návrh na vyslání mise počítá s působením jednotky v Iráku do konce roku 2018.

 

Zdroj: Redakce, ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka