Obrana přestaví tři letouny L-159 na dvoumístné verze

18.03.2016

Ministerstvo obrany plánuje přestavět tři letouny L-159 na dvoumístné verze. Za zakázku, kterou v pondělí projedná vláda, zaplatí asi 437 milionů korun bez DPH. Sdělil to dnes mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Přestavba zčásti nahradí letouny, které ministerstvo přes Aero Vodochody prodalo do Iráku. Obchod v posledních měsících komplikoval nesouhlas Británie s vývozem kvůli radaru britské výroby, který je součástí letadla. Britská vláda ale nakonec české straně svůj souhlas udělila.


Ministerstvo obrany má v plánu přestavět tři jednomístné stroje L-159 na letouny s dvojím řízením. Součástí chystaného kontraktu, který získá výrobce letadel Aero Vodochody, je logistické zabezpečení pro zajištění potřeb výcviku české armády. "Celkem tedy budou Vzdušné síly AČR disponovat 24 bitevníky L-159, z čehož osm letounů bude ve verzi dvojího řízení. Zčásti se jedná o náhradu letounů, které byly součástí odprodeje do Iráku," uvedl Medek.

 

 

Letouny s dvojím řízením česká armáda využívá především pro výcvik pilotů. Zakázka bude zadána výrobci letounů, tedy společnosti Aero Vodochody Aerospace. "Ta jako jediná vlastní technologie, technickou dokumentaci a majetková práva dle autorského zákona a je schopna dodržet technologické postupy pro výrobu, opravy, údržbu a dlouhodobé uložení letounu L-159 jako nedělitelný celek," poznamenal Medek.

 

Doba platnosti smlouvy bude do konce roku 2018 a předpokládaná cena zakázky je 437 milionů korun bez DPH. Peníze by podle dřívějšího vyjádření ministerstva měly pocházet z prodeje přebytečných L-159 do Iráku. Ministerstvo obrany v minulosti koupilo 72 bitevníků L-159 za 51 miliard korun. Většinu z nich ale časem označilo za nepotřebné a snažilo se o jejich prodej. To se vedení úřadu dlouho nedařilo. Nakonec část strojů odkoupila americká společnost Draken International.

 

Celkem 21 strojů bude sloužit k výcviku amerických pilotů, první letadla společnost převzala loni na podzim. O 15 dalších projevil zájem Irák. Ministerstvo zakonzervované bitevníky odprodalo za 750 milionů firmě Aero Vodochody, které je nyní připravuje na odlet do Iráků. Vývoz letounů do země bojující proti islámským radikálům ale blokoval nesouhlas britských úřadů. Těm se nelíbilo, že by do nestabilního Iráku byl jako výbava L-159 vyvezen britský radar, který varuje piloty před zaměřením.

 

Pomoc s řešením slíbil při nedávné návštěvě Česka britský premiér David Cameron. Britské úřady nakonec minulý týden českému ministerstvu obrany napsaly, že s vývozem souhlasí. Podle deníku Právo budou nyní radary zabudovány i do dvou strojů, které již byly do Iráku dovezeny koncem loňského roku.

 

Do země postupně Aero Vodochody bude dodávat i další letouny. Čtyři z nich mají do Bagdádu odletět v červenci, uvedlo Právo. Irácké piloty by měli přímo v zemi cvičit čeští instruktoři. Ministerstvo obrany nyní připravuje dlouhodobou misi. Do Iráku by mohlo z České republiky odjet asi 30 lidí, z toho asi čtyři letečtí instruktoři a technici. Jejich vysláním by se měla v příštích týdnech zabývat vláda.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka