Malajsijská společnost zavedla lety dodržující islámské zásady

23.12.2015

Malajsijská letecká společnost Rayani Air zahájila na domácích linkách z Kuala Lumpuru lety, při nichž se důsledně dodržují zásady islámu. Reagovala na stížnosti malajsijských muslimů, podle nichž dvě velké letecké katastrofy, které loni postihly společnost Malaysia Airlines, byly důsledkem Alláhova hněvu. Před startem domácích letů Rayani Air se teď posádka a cestující modlí a vznášejí prosby k prorokovi Mohamedovi. V letedlech se nepodává alkohol ani jídla z vepřového a letušky jsou oblečeny podle muslimské tradice. 


Rayani Air podle agentury AP zavedla islámské lety v reakci na množství stížností konzervativních muslimů. Podle nich ztrátu Boeingu 777 s 239 lidmi na palubě v březnu loňského roku způsobil boží hněv. Z téhož důvodu se podle nich o několik měsíců později nad Ukrajinou zřítil další boeing společnosti Malaysia Airlines; zahynulo tehdy 298 lidí.

 

 

Vedení Rayani Air dospělo k závěru, že božímu hněvu lze předejít jedině zachováním přísných zásad islámu při letu. První let byl podle nových pravidel vypraven v neděli. AP píše, že jde o další z důkazů uplatňování tvrdých islámských zásad v Malajsii, kde se k islámu hlásí asi 60 procent z 30 milionů obyvatel. "Reagujeme na výzvy Malajsijců, kteří si přáli islámskou leteckou společnost. Netvrdíme, že jsme vírou se řídící společnost nebo že létáme do posvátných destinací. Chceme pouze cestujícím poskytnout určitou možnost, ale jsme otevřeni všem věřícím i všem rasám," řekl ředitel Rayani Air Jaafar Zamhari.

 

Společnost zatím létá z hlavního města do tří destinací a jejími zakladateli jsou hinduisté. Cestující od sebe nejsou oddělováni podle pohlaví a nemusejí být oblečeni jenom v islámském oděvu. "Lidé jsou vítáni, i když budou v kraťasech. Máme smysl pro to, že jsme každý jiný," řekl Zamhari.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka