Armáda plánuje vyměnit dosluhující Jak-40

07.12.2015

Armádní letectvo plánuje v příštích letech výměnu letounů Jak-40 nebo nákup středního transportního letounu. Ten by měl být schopen přepravit i kolovou armádní techniku. Na dnešním semináři věnovaném rozvoji vojenského letectva to řekli zástupci armády. Plány vycházejí z dlouhodobých plánů a ze současného předpokladu finančních možností. 


Kvůli zvyšujícímu se rozpočtu armády je ale možné, že se plány urychlí nebo i rozšíří. Podle plukovníka Jiřího Vávry je v současné době armáda schopna při dopravě na vzdálenost 1000 kilometrů vyletět současně se 13 stroji a přepravit 420 lidí. V případě přesunu do cíle vzdáleného 3500 kilometrů může podniknout sedm souběžných letů a přepravit 320 lidí. V případě přepravy na 5000 kilometrů to jsou již jen tři současné lety a místo v letadlech pro 160 lidí.

 

 

Podle Vávry je tak pro armádu nejkritičtější přeprava jednotky na vzdálenost mezi 3000 a 5000 kilometry a to, že současné armádní letouny nejsou schopny přepravovat kolovou techniku. Prvním krokem v nápravě by měla být výměna dvou dosluhujících letounů Jak-40. Jednomu z ruských letounů Jak-40 končí životnost na konci letošního roku, druhému v roce 2017. Letadla plní hlavně úkoly spojené s přepravou vládních a ústavních činitelů. Nahrazeny by měly být zhruba v roce 2020.

 

O pět let později by pak armáda chtěla koupit střední transportní letoun, který by byl větší než v současné době používané stroje CASA a který by mohl převážet i velkou armádní techniku. Zároveň podle Vávry padlo rozhodnutí, že strategickou přepravu velmi rozměrných nákladů bude česká armáda i nadále zajišťovat s cizí, a to zejména spojeneckou pomocí. Armáda také plánuje nákup nových víceúčelových vrtulníků za několik miliard korun, které nahradí stárnoucí Mi-24.

 

"Tato platforma v současné době nesplňuje naše požadavky a ani alianční požadavky na nasazení do zahraničních operací," poznamenal Vávra. Důvodem je třeba jeho komunikační vybavení, systém vlastního vybavení i zbraňové systémy. Původně se zvažovala modernizace Mi-24, z té bylo ale upuštěno kvůli její nákladnosti, ale také kvůli závislosti na dodávce náhradních dílů z Ruska.

 

Modernizovány budou i další vrtulníky z výzbroje české armády. Generální opravou projde osm strojů Sokol a v letech 2018 až 2020 budou modernizovány i ty z vrtulníků Mi-171Š, které generálními opravami neprošly v minulosti. Nákupů se dočká i taktické letectvo. Podle prezentace vedení armádního letectví se ale nepočítá s pořízením dalších stíhacích letounů gripen. Armáda jich v současné době má v pronájmu ze Švédska 14. Letci dlouhodobě mluví o tom, že by bylo potřeba pořídit další stroje. Velitel vzdušných sil Libor Štefánik dnes na semináři řekl, že armáda počítá s rozšířením schopností nadzvukových stíhaček. "Nejsme schopni nasadit tento letoun v rámci mezinárodní operace proti pozemním cílům," podotkl Štefánik. Modernizace letounů by měla zvýšit jejich schopnosti o 50 procent, podotkl Štefánik.

 

Nákupy ministerstvo obrany přijdou na stovky milionů korun, například zaměřovací a průzkumný kontejner bude stát asi 325 milionů a zajištění schopnosti ničení pozemních cílů 530 milionů. Modernizovány by měly být i bitevníky L-159. Armáda si chce například přebudovat tři letouny na dvoumístné verze. Při představování rozpočtu na příští rok na sněmovním výboru pro obranu nedávno ministerstvo obrany uvedlo, že na projekty rozvoje vzdušných sil v letech 2016 až 2018 investuje přes 15 miliard korun. Většina částky půjde na pronájem gripenů a na pořízení víceúčelových vrtulníků.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka