Slovenská nehoda vrtulníku je osmou nejtragičtější v zemi

13.11.2015

Na východním Slovensku havaroval ukrajinský vrtulník, nehodu podle tamních médií nepřežilo šest lidí. K pádu vrtulníku mohla údajně přispět hustá mlha a také to, že stroj letěl nízko. Portál listu Denník N dnes uvedl, že slovenská policie zaznamenala přelet vrtulníku přes slovensko-ukrajinskou hranici už ve středu. Ukrajinské úřady prý let stroje nepotvrdily. Slovenští policisté následně zahájili pátrání, stroj i oběti nehody na palubě vrtulníku našli dnes. Kriminalisté údajně také prověřují, zda oběti nejsou pašeráci s uprchlíky. Na Slovensku dříve v letošním roce havarovaly nezávisle na sobě záchranářský vrtulník i armádní helikoptéra. Při obou nehodách zemřelo pět lidí.


Nejhorší letecká katastrofa na území Slovenska se stala 24. listopadu 1966, kdy při nehodě bulharského letounu nedaleko Bratislavy zahynulo 82 lidí. V samostatných slovenských dějinách byla nejtragičtější leteckou katastrofou spojenou se Slovenskem havárie vojenského letadla An-24, při které u severomaďarské obce Hejce zahynulo 19. ledna 2006 42 Slováků, z nichž většina byli vojáci.

 

Přehled nejtragičtějších leteckých nehod na území Slovenska (řazeno podle počtu obětí):


82 obětí - 24. listopadu 1966 - Do vrchu Sakrakopec nedaleko Bratislavy narazil bulharský letoun Iljušin Il-18, který letěl ze Sofie přes Budapešť a Prahu do Berlína; 82 mrtvých, jedná se o nejhorší letecké neštěstí na území bývalého Československa.

 

 

76 obětí - 28. července 1976 - Krátce před přistáním se zřítil do jezera Zlaté piesky nedaleko Bratislavy letoun Il-18 ČSA na lince z Prahy; ze 79 lidí na palubě neštěstí přežili tři cestující.

 

24 obětí - 9. října 1944 - Ve Vysokých Tatrách se během Slovenského národního povstání zřítil Douglas DC-3 s československými a sovětskými výsadkáři; zemřelo 24 vojáků.

 

22 obětí - 18. ledna 1956 - Do hory Škapová v Levočských vrších narazil Douglas DC-3 ČSA; zemřelo 18 cestujících a čtyři členové posádky; přežili čtyři lidé; oficiálně se jednalo o následek srážky letadla s balonem nesoucím propagandistické letáky Rádia Svobodná Evropa, tato verze však bývá v odborné literatuře zpochybňována.

 

9 obětí - 9. června 1948 - U letiště v Malackách se při cvičné střelbě na vlečný rukáv srazily dva stroje Aero C-3; zemřelo devět letců. 7 obětí - 19. června 1979 - V Mlynické dolině ve Vysokých Tatrách havaroval vrtulník Mi-8 letky ministerstva vnitra; zemřelo sedm lidí, dva zranění.

 

7 obětí - 20. srpna 2015 - Na západě Slovenska se srazila dvě sportovní letadla, která se následně zřítila. Nehodu nepřežilo sedm lidí. Neštěstí se stalo na slovensko-českém pomezí u obce Červený Kameň nedaleko města Ilava.

 

6 obětí - 13. listopadu 2015 - Na východním Slovensku havaroval ukrajinský vrtulník, nehodu podle tamních médií nepřežilo šest lidí. K pádu vrtulníku mohla údajně přispět i hustá mlha a také to, že stroj letěl nízko.

 

5 obětí - 20. října 1977 - Při leteckém neštěstí u Bratislavy zemřela Viera Husáková, manželka bývalého čs.prezidenta Gustáva Husáka; při havárii zahynula i tříčlenná posádka vrtulníků a lékař.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 18.02.2021 17:23, Vložil : gabrielahammond4

Thank you for the good write-up. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! http://gardencityroofingpros.com/

Odpovědět

Datum : 18.02.2021 17:22, Vložil : gabrielahammond4

Thanks a lot for sharing this with all folks you really understand what you are talking approximately! http://fresnostucco.com/

Odpovědět

Datum : 13.01.2021 13:54, Vložil : Lerod Manji

This is very sad news.. I am sorry for the family and I hope they are safe. Anyway if you guys are interested to play games just visit roblox download and dragon city free

Odpovědět

Datum : 13.01.2021 13:52, Vložil : rk1ng5m4n

google

Odpovědět

Datum : 28.12.2020 11:43, Vložil : zDKg

LHhl

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka