Před 75 lety poprvé vzlétla legendární stíhačka Mustang

25.10.2015

Americká stíhačka North American P-51 Mustang, jejíž prototyp poprvé vzlétl 26. října 1940, patří mezi nejúspěšnější letouny druhé světové války. Stroj se přitom dostal do vzduchu už půl roku po objednávce britských ozbrojených sil, které v USA hledaly letoun vhodný pro evropské bojiště. Po firmě North American původně Britové žádali jen licenční výrobu Curtissu P-40, továrna ale raději navrhla stíhačku vlastní - a jak se ukázalo, extrémně úspěšnou. 

   

První varianta s americkým motorem Allison (stejném jako v curtissu) přitom ještě nebudila příliš velké nadšení. Pohonná jednotka totiž ve výškách nedávala dostatečný výkon, letoun proto sloužil od léta 1942 u Královského letectva (RAF) jen k průzkumu a útokům na pozemní cíle. Konstruktérům ale bylo jasné, že drak mustangu nabízí mnohem víc, a tak do něj na podzim 1942 namontovali motor Merlin, který se proslavil během bitvy o Británii ve spitfirech. 

 

   

Spojení amerického trupu a britského motoru se ukázalo být "trefou do černého". Továrna v USA začala v létě 1943 montovat do letounů v licenci vyráběné merliny a nové mustangy si rychle našly cestu na evropské nebe (na bojišti v Tichomoří se příliš neuplatnily). Díky obratnosti a zejména neobvykle velkému doletu doprovázely americké denní bombardéry nad Evropu a v této úloze se často vyskytovaly i nad Protektorátem Čechy a Morava, kde řada jejich pilotů položila své životy. 

 

   

 

Díky motoru, který dával výkon až 1700 koňských sil, byl mustang nejrychlejší sériovou vrtulovou stíhačkou války - verze P-51H dosahovala maximální rychlosti 786 kilometrů v hodině. V americkém i britském letectvu sloužil Mustang řadu let po válce a použití našel ještě v Koreji, kdy už bylo jasné, že budoucnost patří proudovým strojům. Poslední vojenské stroje ale sloužily ještě v roce 1984 v Dominikánské republice. Mustangy však létají i dnes, a to hlavně na rychlostních závodech v USA. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka