Změny v ČSA: Nové destinace a možnost příručního zavazadla za nižší cenu

23.10.2015

České aerolinie představují dvě novinky zavedené ve společnosti. První se týká nových destinací, aerolinie plánují na příští sezónu otevřít linky na Island, Maltu, Birminghamu a tři nové linky na Balkán. Další novinkou pro cestující s ČSA je možnost zakoupit si levnější letenku pouze s příručním zavazadlem. Rozdíl ceny letenky s příručním zavazadlem oproti běžnému tarifu činí osm euro, tedy zhruba 220 korun.  


ČSA plánují na příští letní sezónu nově otevřít linky na Island, Maltu a do britského Birminghamu. Zároveň otevřou tři nové linky na Balkán, konkrétně do Sarajeva, Záhřebu a Skopje. Dopravce začne také létat do Kaliningradu, který letos v létě kvůli bezpečnostní situaci ve východní Evropě odložil, a do ukrajinské Oděsy, kam z podobných důvodů přestal létat na jaře 2014.

 

 

Novinky dnes na setkání s novináři oznámil ředitel pro provoz a marketing Ján Tóth. Lety na Maltu a Keflavík na Islandu plánuje dopravce pro sezónní provoz od června do září. Na trase by měly létat dva páry spojů týdně. "Míříme s tím zejména na český trh, předpokládáme že zejména česká klientela bude mít zájem o letní pobyty v těchto dvou destinacích," uvedl Tóth.

 

Česká klientela obecně na letech ČSA v posledních letech tvoří menšinu cestujících, zhruba dvě třetiny cestujících představují podle statistik dopravce cizinci přilétající do Česka. Právě linky na Balkán jsou podle Tótha plánovány především pro zahraniční klientelu. Letadla do cílových destinací budou odlétat večer a do Prahy se vrátí ráno. Hodit se tedy budou zejména pro přílety do Česka, nebo pro další transfer na lety do západní Evropy, dodal. Ve východním směru se dopravce chce vrátit do celé řady dříve opuštěných destinací. V Rusku jde především o Ufu a Kazaň, dále o běloruský Minsk.

 

Důvodem je podle Tótha stabilizace leteckého trhu v této oblasti, kterou v předchozích letech vážně poškodil konflikt na východní Ukrajině. Z destinací, které dopravce provozoval v letos, příští rok v létě už nebude provozovat Oslo nebo Stavanger, které nebyly tak úspěšné, jak firma očekávala. Už během sezóny dopravce z podobných důvodů zrušil spojení do irského Corku a polské Radomi. Kromě nových destinací na letní sezónu dopravce nedávno oznámil novinky i na letošní zimní letový řád. Nově budou aerolinky přes zimu létat do Benátek, Billundu, Boloně, Nice či Almaty. Do letového řádu dopravce se vrací i Jerevan a Helsinky. Celkem ČSA plánují pro letní sezónu 2016 využívat flotilu šestnácti letadel.

 

 

Další novinou Českých aerolinií je možnost pro cestující cestovat jen s příručním osmikilogramovým zavazadlem a mít tím levnější letenku. Kdo oželí velká zavazadla, ušetří proti standardnímu tarifu osm eur (asi 220 Kč). Od prosince na většině letů s výjimkou byznys třídy ČSA zruší také bezplatné občerstvení. Na dnešním setkání s novináři to řekl óth. "Nejsme zdaleka první i z takzvaných tradičních dopravců. Rozsah občerstvení se i v minulosti kvůli úsporám snižoval," uvedl Tóth.

 

Podle něj si společnost v minulosti dělala mezi cestujícími průzkum, a řada z nich o bezplatné občerstvení, které se však v ekonomické třídě mnohdy smrsklo například na müsli tyčinku, prý zájem neměla. S výjimkou dálkových letů do Soulu a Almaty, kde bezplatné občerstvení zůstane v ekonomické třídě i nadále, budou mít cestující nicméně možnost dokoupit si občerstvení podávané v byznys třídě.

 

Za studené menu si připlatí osm a za teplé 12 eur. Zároveň budou mít možnost koupit si nápoje nebo drobné občerstvení v podobě croissantů, čokoládových tyčinek nebo bramborových lupínků. Cenu za půl litru vody stanovily ČSA v rámci této nabídky na dvě aura. Stejnou cenu cestující zaplatí za třetinku Coca Coly, o euro více bude stát třetinka piva. Tři eura pak cestující zaplatí za medovník, müsli tyčinky pak budou nabízet za jedno euro. Podle mluvčího ČSA Dana Šabíka jde o ceny, které jsou v letecké dopravě běžné. K nákupním cenám je nutné přičíst například náklady na odbavení. Nejde proto cenu například balené vody srovnávat s cenou v supermarketu, ale spíše s cenami v restauraci, dodal mluvčí.

 

Nabídky cestování pouze s příručním kabinovým zavazadlem nabídnou ČSA nejprve na linkách do Amsterdamu, Barcelony, Düsseldorfu, Milána, Paříže, Říma, Stockholmu a Varšavy. V prodeji jsou podle Tótha už nyní a nabídka platí od začátku listopadu. Následovat by měly i linky do Benátek, Bruselu a Kodaně.

 

Zdroj: Redakce, ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka