Stavbu letištní dráhy odloží Jihlava na příští rok kvůli pozemkům

19.10.2015

Jihlava odloží na příští rok stavbu zpevněné vzletové a přistávací dráhy na letišti v Jihlavě - Henčově. Jde o investici s předpokládanými náklady kolem 72 milionů korun včetně DPH, na níž se slíbil podílet kraj. Podle původních předpokladů se mělo stavět už letos, ale město ještě od státu nezískalo potřebné pozemky. Teď to vypadá tak, že by komplikovaná jednání o jejich uvolnění mohla skončit v tomto roce. Sdělil to mluvčí města Radek Tulis.


"Po vyřešení majetkoprávních vztahů může úřad nechat dokončit projektovou dokumentaci a v roce 2016 by mohlo proběhnout výběrové řízení na dodavatele a zahájení stavby," uvedl mluvčí. Doplnil, že smlouva mezi Jihlavou a Krajem Vysočina platí do konce příštího roku. Kraj se v ní zavázal, že přispěje na modernizaci jihlavského letiště částkou do 30 milionů Kč. Město, které je investorem projektu, má kromě úhrady zbývajících nákladů za úkol zajistit pozemky pro novou letištní dráhu. Zpevněnou přistávací plochu zatím nemá žádné civilní letiště na Vysočině.

 

 

Nová asfaltová dráha v Henčově by měla být dlouhá 1300 metrů. Umožnila by téměř celoroční přistávání malých letadel, což na nynější travnaté dráze kvůli počasí není možné. Lepší letecké spojení by podle dřívějších prohlášení regionálních politiků mělo pomoci firmám, rozvoji letecké turistiky i záchranářům. Pro vybudování zpevněné dráhy v Henčově ale město potřebuje dostat pozemky od státu. Předání podle Tulise paradoxně brání jejich blokace pro stavbu letiště. "Odstranění blokace je náročný administrativní úkon, který v tomto případě musí projednat několik ministerstev," uvedl.

 

Podle informací, které má jihlavský magistrát, se v nejbližších týdnech rýsuje dohoda mezi resorty na předložení návrhu odstranění blokace těchto pozemků do vlády. Pokud jej vláda schválí, bude moci pozemkový úřad dořešit převod pozemků na Jihlavu, uzavřel mluvčí. Se stavbou zpevněné dráhy v Henčově ale nesouhlasí část obyvatel okolních obcí, kteří se obávají dopadů většího provozu na letišti. Petici proti stavbě podepsaly stovky lidí.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka