ČSA za poslední tři čtvrtletí dosáhly zisku 374 mil. Kč

19.10.2015

Za první tři čtvrtletí letošního roku vydělaly České aerolinie (ČSA) 374 milionů korun. Loni byl dopravce za stejné období 225 milionů ve ztrátě. Dnes to uvedl deník E15. ČSA také poprvé po sedmi letech dosáhly provozního zisku, a to 208 milionů. Aerolinie se dostaly po letech do černých čísel již v pololetí, kdy zisk činil 12,9 milionu. Ve třetím čtvrtletí pak výdělky ještě navýšily, podle deníku zejména díky výsledkům letní sezony. 


Od července do září dosáhl provozní zisk ČSA 362 milionů korun, což je zhruba dvojnásobek loňských výdělků za stejné období. Za všechna tři čtvrtletí činí provozní zisk 208 milionů, loni firma naopak zaznamenala ztrátu 220 milionů. Za zlepšením provozního výsledku je podle analytika a investičního bankéře Petra Kováče silná letní sezóna bez negativních jevů, jako například zhoršení bezpečnostní situace ve významné dovolenkové destinaci či výbuch sopky. Ve třetím čtvrtletí se navíc začal projevovat pozitivní efekt nízké ceny leteckého paliva. Dalším příznivým faktorem je podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka zjednodušení dříve komplikované cenové politiky.

 

 

Výsledky podle předsedy představenstva ČSA Jozefa Sinčáka potvrdily obrat v hospodaření firmy. Sinčák řekl E15, že vedení aerolinií očekává provozní zisk i kladný hospodářský výsledek také za celý rok 2015. "Je předčasné to hodnotit jako definitivní úspěch, že ta firma je z nejhoršího venku," uvedl Menčík. Rizikem zůstává vnější prostředí, které aerolinky a zejména ty malé, ke kterým se ČSA řadí, nemohou ovlivnit. Nyní je nicméně situace na trhu letecké dopravy pozitivní, existuje slušná globální poptávka po létání, zlepšuje se evropská hospodářská situace, doplnil.

 

Loni ČSA snížily ztrátu za celý rok na 631 milionů korun z předchozí téměř miliardy korun. V dopravci drží necelých 20 procent akcií stát, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají zhruba 700 lidí.

 

Zdroj: ČTK, Foto> Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka