Od středy létají Hainan Airlines z Prahy do Pekingu

22.09.2015

Přímým dálkovým letem bude od středy možné letět z Prahy do Pekingu. Nové dálkové spojení do Číny budou provozovat čínské Hainan Airlines, které na linku nasadí Boeing 767 s kapacitou 223 míst. Z Prahy bude linka odlétat vždy v pondělí, středu a v pátek ve 13:30. V Pekingu letadlo přistane po desetihodinovém letu kvůli časovému posunu druhý den v 05:30 místního času. V opačném směru bude odlétat ve 02:30 místního času a do Prahy přiletí v 07:30 ráno. Informovalo o tom pražské letiště. 


Přímým dálkovým letem tak bude možné z Prahy letět do šesti světových destinací. Letiště mezi dálkové linky počítá podle regulí Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA například šestihodinové lety do Dubaje ve Spojených arabských emirátech, nezahrnuje ale některá spojení do asijské části Ruska nebo Kazachstánu. Přestože se počet dálkových spojení v posledních letech mírně navýšil, zdaleka nedosahuje podobného počtu, jako během zlaté éry českého letectví, která skončila počátkem 90. let, řekl historik zaměřující se na pražské letiště Lubomír Dudáček.

 

 

Kromě Pekingu se mapa dálkových tratí z Prahy v poslední době rozrostla o dvojici spojení do Toronta a Montrealu, které během letní sezony provozuje kanadský Air Transat. ČSA se z linek stáhly v letech 2008 a 2009. V současnosti mezi dálková spojení z pražského letiště patří kromě uvedených linky do korejského Soulu a do New Yorku. Na pomezí dálkové linky je možné zařadit ruský Novosibirsk a Almaty v Kazachstánu.

 

První dálkovou linkou z Prahy bylo od roku 1959 spojení Českých aerolinií z Prahy do indické Bombaje. Od roku 1960 pak následovala spojení například do Jakarty, Havany, Kuala Lumpuru, New Yorku, Toronta a Chicaga. Podle Dudáčka ČSA v 90. letech přerušily tradiční spojení na východní trhy a přeorientovaly se téměř výhradně na linky na západ. Zároveň se v rámci obnovy letadlové flotily pořídilo málo letadel vhodných na dálkové lety. Chybou prý bylo i rozprodávání slotů na zahraničních letištích. Tato oprávnění se pak těžko získávají zpět, doplnil Dudáček. Významným milníkem pro dálkové lety z Prahy byl podle Dudáčka 22. říjen 2009, kdy ČSA přestaly létat do New Yorku. Spojení od té doby provozují aerolinky Delta Air Lines, od roku 2012 ale pouze během letní sezóny.

 

Nová linka spojující Prahu s Pekingem ovlivnila už měsíc před svým zahájením ceny na trhu letenek. Čínská firma na spoj nasadila ceny od 12.000 korun a za tuto cenu si již letenky z Česka koupily desítky lidí, řekla koncem srpna Věra Janičinová, ředitelka prodeje letenek jednoho z největších tuzemských prodejců, společnosti Student Agency. Zhruba stovku prodaných letenek tehdy hlásila konkurenční Letuška.cz. Nabídky Hainan Airlines na termíny konce září jsou o stokoruny lacinější než spoje Air France s přestupem v Paříži nebo Austrian Airlines s přestupem ve Vídni, řekl koncem srpna ředitel divize Business Travel společnosti Thomas Cook Martin Doupovec. Ceny kolem 13 tisíc korun za let do jihovýchodní Asie podle něj ale nejsou standardní a jsou důkazem konkurenčního boje, který způsobil právě vstup čínské společnosti na trh. "Otázkou pochopitelně zůstává, jak dlouho mohou takto nízké ceny vydržet," dodal.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka