Dny NATO: Na letišti v Mošnově přistála největší atrakce, bombardér B-52

17.09.2015

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku dnes před 11:30 přistál americký strategický bombardér B-52 Stratofortress. Letoun bude jednou z hlavních atrakcí víkendových Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR, kam se vrací po třech letech. "Je to strategická součást vybavení armády a nechávají si ho k případnému použití. To, že se tady ukáže po třech letech na Dnech NATO, bych bral opravdu jako velkou událost. Je to dáno tím, že to není klasická airshow, ale jsou to Dny NATO. Oni byli velice spokojeni s jejich předcházející účastí v letech 2010 až 2012," uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které je jedním z organizátorů Dnů NATO.


Připomněl, že bombardér je jeden z vůbec nejdéle sloužících letounů na světě. "Díky jeho nadčasové konstrukci je stále ve své funkci. Jeho hlavní elektronika je ale permanentně modernizována. Je to strategický bombardér, který jako jeden ze dvou v americké výzbroji je schopen nést i atomové bomby, což jej činní poměrně unikátním. Takových strojů na světe je velice málo," podotkl Pavlačík. 

 

 

Podle velitele 307. bombardovací letky Bruce Coxe je pro osádku letounu velkou ctí, že může reprezentovat americkou armádu v České republice. Letoun, s nímž Američané přiletěli, je podle něj zhruba 55 let starý, přesto ho stále udržují ve výborném stavu a dosud dobře létá. Cesta ze základny v Louissianě trvala letounu zhruba deset hodin a let byl zcela bezproblémový. Bombardér B-52 byl na Dnech NATO už několikrát a vždy patřil k největším lákadlům akce. Naposledy v roce 2012 byly na letišti nedaleko Ostravy k vidění dokonce dva tyto stroje s rozpětím křídel 56,4 metru, diváci tehdy letoun mohli vidět i ve vzduchu.

 

 

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos se jich zúčastní vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky 16 zemí. Poprvé mezi nimi bude Jordánsko, které představí svou elitní jednotku tvořenou výhradně ženami. Speciální partnerskou zemí letos bude Švédsko. Kromě množství vystavených strojů bude pro návštěvníky připraveno na každý den osm hodin dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka