Český letecký průmysl loni zvýšil obrat o 15 procent, celkem na 11,9 mld.

17.09.2015

Tržby firem sdružených ve Svazu českého leteckého průmyslu se loni zvýšily o téměř 15 procent na 11,9 miliardy korun. Z toho export tvořil 10,5 miliardy korun. Uvedli to dnes zástupci svazu během oslav 20 let od založení firmy LA composite. Společnost LA composite, která dodává kompozitní díly a podsestavy pro letadla Airbus a vrtulníky Agusta-Westland, loni zvýšila prodej o 18 procent. Tržby činily 185 milionů korun a zisk osm milionů korun.


V leteckém průmyslu ve světě dochází k přirozenému meziročnímu růstu o zhruba deset až 12 procent. "Nové dopravní letouny obou největších světových výrobců spotřebovaly významnou část celosvětové kapacity kompozitních dílů, což ve spojení s přirozeným meziročním růstem bude znamenat jejich nedostatek v nadcházejících letech. Pro nás i další české firmy je to výzva a příležitost k dalšímu rozvoji," uvedl majoritní vlastník společnosti LA composite Zbyněk Zavadil.

 

 

V souvislosti s růstem zakázek se v minulém roce zvýšil i počet zaměstnanců v letecké výrobě v ČR o 14 procent na 4777. Právě kvůli nedostatku technicky kvalifikovaných lidí na trhu práce v Česku chtějí členové svazu apelovat na orgány státní správy, které mají vliv na strategii rozvoje a směrování školství. Firma LA composite byla založena v srpnu 1995 jako společný podnik firem Letov a ATG. ATG později získala i podíl Letovu, a stala se tak výhradním vlastníkem.

 

Firma LA composite je tradičním výrobcem kompozitních dílů a podsestav letecké techniky. Od roku 2002 má ve svém výrobním programu speciální kompozitní podsestavy sloužící jako protipožární ochrana nákladových dveří pro dopravní letouny rodiny Airbus. Vývoz společnosti v posledních letech činí v průměru více než 95 procent její produkce.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka