FOTO: Airshow Royal International Air Tatoo představila skvělou podívanou

04.08.2015

Po loňské návštěvě „Létajících Legend“ v anglickém Duxfordu jsem se rozhodl, že tentokrát navštívím trochu vzdálenější letiště, a tím bude Royal Air Force základna na letišti Fairford, na které se každoročně koná jedna z největších airshow na světě známá pod názvem RIAT. Letos se konala ve dnech 18. až 19. 7. Po dvaceti hodinách strávených v autobuse konečně vjíždíme do Londýna a na jeho mezinárodním letišti Heathrow začínáme páteční spotting, popisuje nadšenec létání Jiří Havlíček.

 

V sobotu ráno po dvouhodinové cestě z Londýna přijíždíme na Fairford, kde je trochu chladné, ale za to slunečné počasí. Po nezbytných osobních prohlídkách vstupujeme doslova do ráje leteckých airshow, kde jsou jenom statické ukázky umístěny na ploše o délce bezmála dvou kilometrů. Čas při prohlížení statických ukázek rychle běží, a už nastává desátá hodina dopolední, kdy celá airshow RIAT začíná.

 

 

  

Prvním vystupujícím je španělská skupina Patrulla Aguila se sedmi letouny Casa C.101 Aviojet. A osmihodinová letecká show RIAT se rozjíždí nebo spíše rozlétává ve velkém stylu. Španělská akrobatická skupina sklízí od diváků velký potlesk. Po španělských Casách sledujeme sólo ukázku belgického Lockheed Martin F-16AM Fighting Falcon. Po něm jde nahoru tentokrát finský Mc Donnell Douglas F-18C Hornet. Další ukázka je trochu klidnější, i když to je představení válečné operace se dvěma vrtulníky Augusta Westland WAH64D Apache.

    

Ke společnému průletu startují  Tornado A-200 v barvách Italian Air Force, Tornado GR4 Royal Air Force a Tornado PA-200 German Air Force, aby společnými průlety defilovaly 35 roků služby těchto obdivuhodných, i když trochu hlučných a neekologických, bojových strojů. Než se zformují Tornada, tak startuje ke krátké ukázce japonský námořní hlídkový letoun Kawasaki P1 VX 51. Pak už následují tři průlety již zmíněných Tornad.

 

  

Trochu si odskočíme do druhé světové války na ukázku německé válečné legendy Messerschmitt BF-109G4. Po ní je představena další legenda, a tou nemůže být jiný stroj, než stíhačka Supermarine Spitfire PRXIX.

   

Po válečném minibloku startují už opět novodobé stroje, 2 x Dassualt Mirage 2000 N skupiny Ramex Delta předvádí skutečný koncert těchto francouzských stíhaček. Po mirážkách se tady objevuje již dnes populární chlouba amerického vojenského letectva Bell Boeing CV22B Osprey. Tento hybrid vrtulníku a letadla předvádí perfektní ukázku toho, co skutečně dovede, a sklízí opět velký úspěch u diváků na letišti Fairford.

 

    

Prezentace švýcarských leteckých sil začíná společným průletem 9 x Pilatus PC7 Turbotrainer společně s vrtulníkem Aerospatiale AS332 Super Puma. Super Puma předvádí svoji sólo ukázku a po ní následuje skupinová akrobacie PC7 Team s již zmíněnými Pilatusy, která opět sklízí velký úspěch u diváků. Po úspěchu skupiny PC7 Team nám své možnosti předvádí vrtulník German Army MBB Bo-105. Pak nám je představen další z Pilatusů, tentokrát PC- 9M slovinských vzdušných sil. Dvourotorový svižný vrtulník Boeing Chinook HC4 z 27. Squadrony Royal Air Force patří k vrcholným ukázkám dnešního dne. A na display startuje česká L-159 Alca z Čáslavi, svojí ukázkou vzbuzuje opět potlesk publika.

   

Nyní se přesuneme do časů před 75 lety do bitvy o Británii, kde nám po hromadném startu legendárních warbirdů po obloze defilují 10 x Supermarine Spitfire, 5 x Hawker Hurricane, Messerschmitt BF-109G4 s duxfordským Me-109BF Hispano Buchon a s dalším legendárním restaurovaným strojem Bristol Blenheim. Skoro hodinu se tyto legendární stíhačky prohání po fairfordské obloze a skutečně dokáží navodit iluzi, že se nacházíme ve válce, jejíž jedna z velkých bitev začala právě před 75 lety.

   

Začíná nejspíš zlatý hřeb letošního RIATu, kdy startuje dlouho očekávaný let Avro Vulcan B2 XH558 těžkého bombardéru, jehož prototyp vzlétl již v roce 1952. Vulcan nám předvede několik průletů a po velkém aplausu publika odlétá na zformování ke společnému průletu s legendární akrobatickou skupinou Red Arrows. Než se zformují, tak probíhá ukázka další legendy, ruského Mil Mi-35V Hind naší AČR a sklízí opět velký potlesk diváků dnešní airshow.

 

   

Ke dráze 09 se blíží formace složená z devíti Hawků T1A, červení Red Arrows doprovázeni Avro Vulcanem, skvělá podívaná graduje. Avro Vulcan po dvou průletech s devíti červenými Hawky přistává a nebe nyní patří pravděpodobně jedničce mezi proudovými akrobatickými skupinami -  Red Arrows! Skoro půlhodinový program skupiny Red Arrows, kdy se na obloze střídají sólisté i celá skupina, jakoby nebere konce, však také sklízí opravdové ovace publika.

  

Po skupině Red Arrows následuje ukázka nedávné novinky od firmy Airbus, a tím je A400M, vojenský transportní letoun, který v budoucnu nahradí stárnoucí Herculesy. Perfektní manévrovatelnost i větší úložný prostor tohoto stroje plně překoná již zmíněné Herculesy. Od obří čtyřstovky jdeme na menší letouny, a těmi je akrobatická skupina The Royal Jordanian Falcons na čtyřech strojích Extra 300L, které předvádí své umění na obloze.

  

Předposlední hodinový blok začíná řecký Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon „Zeus“, který je na letošní sezonu nalakován do nového markingu. Na skvělý koncert „Zeuse navazuje display obratného MiG-29 Fulcrum polské armády a opět tento dosluhující neekologický, ale stále vynikající víceúčelový stíhací letoun sklízí velký aplaus diváků. Další ukázka Synchro 75 je opět k 75. výročí bitvy o Británii a předvádí ji jak jinak než válečný Supermarine Spitfire a současný víceúčelový Eurofighter Typhoon FGR4 RAF. Po společném průletu předvedou ještě několik crossingů neboli čelních náletů s vyhýbáním se na poslední chvíli. Fantastická ukázka opět sklízí veliký potlesk publika. Britské letectvo ještě reprezentuje dvojice černých Hawků T2 opět na několika průletech a crossingách. A nastává zase trošička zklidnění při ukázce AH64D Apache holandského královského letectva.

 

   

Další z britských Eurofighterů Typhoon FGR4 RAF na sólové ukázce je předzvěstí, že se airshow na Fairfordu blíží ke svému závěru. Tím bude další světoznámá, tentokrát francouzská, akrobatická skupina Patrouille De France na osmi trojích Dassualt Alpha Jet E. Následuje půlhodinový nebeský koncert osmi červenomodrobílých strojů a ty symbolicky uzavírají osmihodinovou airshow Royal International Air Tatoo 2015. Nedělní program probíhal ve stejném nasazení display ukázek s minimálními změnami (Typhoon vyměněn s Hornetem a opačně).

   

Myslím, že organizátoři připravili pro diváky maratón skvělých leteckých zážitků, kdy chvílemi člověk neví, jestli má fotit, nebo jen sledovat, co se děje na obloze. Zdroje uvádí, že za celý víkend navštívilo RIAT cca 150 000 diváků a já si vážím toho, že jsem se mohl zúčastnit této světově proslulé airshow.

 

    

Zdroj: Jiří Havlič, Foto: Jiří Havlíček, letecká škola Flying Academy

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka