Armáda koupí pro gripeny techniku umožňující zásah pozemních cílů

24.07.2015

České stíhací letouny JAS-39 Gripen budou moct zasahovat i proti pozemním cílům. Se zakázkou v předpokládané hodnotě 427 milionů korun bez DPH se dnes seznámila vláda, uvedl na svých webových stránkách Úřad vlády. "Předmětem veřejné zakázky je pořízení schopnosti 'Air to Ground' pro letouny JAS-39 Gripen, tedy schopnosti působení proti pozemním cílům," sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.


V současné době podle něj stroje mohou zasahovat za všech podmínek pouze proti vzdušným cílům. Proti pozemním cílům mohou nasadit jen letecký kanon v případě, že cíl pilot vidí. Díky vylepšení se podle Medka zvýší možnost nasazení strojů do společných vzdušných operací NATO. Novou technologií by gripeny měly být vybaveny do roku 2018. "Jde o technické modifikace a doplnění letounů a úpravu softwaru letounů," dodal ředitel odboru komunikace ministerstva obrany Jan Pejšek.

 

 

Po změně budou stroje schopné nést a účinně používat zbraně určené proti pozemním cílům. "Díky úpravám bude na gripeny v budoucnu například možné plně integrovat klasické letecké pumy nebo laserem naváděné letecké pumy, což v tuto chvíli nejde," poznamenal Pejšek. V ceně jsou podle něj zahrnuty i zkoušky a testy všech provedených prací a certifikace. Upraveno bude všech 14 letounů Jas-39 Gripen, které jsou ve výzbroji české armáda. Česko si je pronajímá od výrobce, společnosti Saab. Nahradily dosluhující sovětské letouny MiG-21. O jejich desetiletém pronájmu za téměř 20 miliard korun vláda rozhodla v roce 2004. Další zhruba miliardu pak stála výzbroj. Český vzdušný prostor začalo šest prvních švédských strojů střežit v červenci 2005.

 

Do konce srpna téhož roku dodali Švédové i zbylých osm gripenů. Loni vláda schválila prodloužení pronájmu do roku 2027 s dvouletou opcí. ČR má za pronájem ročně platit 1,7 miliardy korun. Offsetový program v souvislosti s pronájmem gripenů přinesl od roku 2004 Česku 31,6 miliardy korun. Jejich pořízení ale provázely i kontroverze a podezření z korupce. S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy s Českem přišla v únoru 2007 švédská televize. Pražské vrchní státní zastupitelství loni rozhodlo o tom, že v kauze nakonec nikdo stíhán nebude, a případ definitivně odložilo. Podle úřadu nebyly zjištěny skutečnosti opravňující zahájit stíhání konkrétní osoby.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 03.10.2017 11:32, Vložil : Adidas yeezy boost 350

NIKE AIR FORCE 1 07,AIR FORCE 1 CHINESE NEW YEAR, Adidas yeezy boost 350 http://www.icwja.com/

Odpovědět

Datum : 03.10.2017 01:48, Vložil : new jordans

shoes jordans, jordans cheap, new jordans http://www.airjordan3cheap.org/

Odpovědět

Datum : 16.07.2017 19:43, Vložil : Cheap Nike Air Max 90

cheap jordans, air jordan shoes, Cheap Nike Air Max 90 http://www.roshfreerun.com/

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka