FOTO: Před 10 lety absolvoval obří Airbus A380 svůj první let

26.04.2015

Před 10 lety, 27. dubna 2005, odstartovalo ke svému prvnímu zkušebnímu letu největší dopravní letadlo na světě, Airbus A380. Do vzduchu se vydalo za přihlížení stovek lidí na místě v jihofrancouzském Toulouse a milionů fanoušků letectví u televizních obrazovek. První cestující se obřím letounem, do kterého se může vejít přes osm stovek cestujících, proletěli v říjnu 2007. 

   

Jako první začaly s obřím Airbusem létat aerolinky Singapore Airlines. Právě v Asii a blízkém okolí Airbus našel většinu zákazníků, mezi jeho uživatele patří aerolinky ze Spojených arabských emirátů, Koreje, Číny, Malajsie, Singapuru, Thajska či Austrálie. V Evropě mají letoun ve své flotile společnosti Air France, Lufthansa a British Airways. 

 

   

Airbus A380 je s délkou 72,7 metru a rozpětím 79,8 metru největším strojem pro přepravu cestujících. Ve světě sice létá ještě větší letadlo, Antonov An-225, ten však slouží pro přepravu nákladu.

   

Možnost seznámit se s Airbusem A380 na vlastní oči měli několikrát i fanoušci letectví v České republice. Poprvé tomu bylo v říjnu 2011, kdy nebeský gigant navštívil ruzyňské letiště v rámci oslav 45. výročí působení německých aerolinek Lufthansa v Česku. 

 

 

Podívejte se na video dokumentující historii Airbusu A380:

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka