S čím byste měli počítat, pokud se vydáte létat do Afriky, třetí část

13.04.2015

Létat v Africe může být v mnohých věcech rozdílnější, než létat v Evropě. V článku popisuje letecký instruktor Jan Kodad z letecké školy Flying Academy případy, na které by si piloti měli dát rozhodně pozor. Třeba rady místních tvrdí, že pokud jsou toulaví psi ležící ve stínu letadla rozmístění zejména pod stíny konců křídel namísto jejich oblíbeného místa pod trupem letadla, je vhodné si při předletové prohlídce dát dobrý pozor na kobry.


Počasí

Pokud vás zajímá počasí na letišti příletu, řídící vám oznámí informace o počasí následujícím způsobem: „počasí je dobré, přistání je bezpečné, jen dávejte pozor“. 

 

 

Na jiném místě byly sice poskytovány detailnější informace, ale rovněž zajímavého charakteru. Základna oblačnosti je v 5000 stopách a pokrytí je 10 osmin. Na dotaz o význam 10 osmin bylo odpovězeno: „Včera jsme měli 8 osmin oblačnosti, dnes je ale situace ještě výrazně horší, proto 10 osmin.“

Obdobně užitečné je hlášení o horizontální dohlednosti uváděné jako méně než 10 kilometrů.

 

Úřady

Pokud zažádáte o vydání místního pilotního průkazu:

Pokud jsou na vašem hotovém průkaze všechny údaje bezchybné, je na fotografii v průkazu někdo jiný. Váš letový zápisník po odeslání na úřad nemusíte už nikdy spatřit, neboť na úřadě našel využití jako podložka pod nohu stolu. Pokud se vám zápisník vrátí, tak alespoň s kruhovou skvrnou od hrnku kávy, který si někdo položil na poslední stranu. Někteří piloti dokonce tvrdí, že lze podle stop po jídle a nápojích v zápisníku poznat, který úředník jej zpracovával.

Místní inspektor může uzemnit Beechcraft Kingair po tom, kdy byl svědkem toho, jak je do letadla doplňováno palivo JET A1. Kingair má vrtule, a proto přeci musí létat na Avgas.

 

Lety

Na loadsheetu a seznamu cestujících se může objevit záhadná cestující „paní Kočka“, která má dle dokumentace hmotnost 119 kg. Když pilot, který si této cestující v dokumentech všiml, usoudil, že nejlépe bude jít se podívat do kabiny cestujících a následně zjistil, že na příslušném místě je kočka v přepravní schránce, bylo mu podáno vysvětlení, že kočka je těhotná a jedná se tedy o součet standartní hmotnosti dospělého a dítěte.

Rady místních tvrdí, že pokud jsou toulaví psi ležící ve stínu letadla rozmístění zejména pod stíny konců křídel namísto jejich oblíbeného místa pod trupem letadla, je vhodné si při předletové prohlídce dát dobrý pozor na kobry.

 

Území konfliktů a občanských válek

V oblastech postižených konflikty lze často skončit s dvaceti cestujícími na palubě letadla pro deset cestujících a poslouchat přesvědčování o tom, že jich přece uvezete ještě více.

Při přistávání na některá letiště v noci jsou vypínána navigační a přistávací světla, stejně tak osvětlení kabiny, aby letadlo nebylo vidět a tudíž aby se zamezilo riziko zásahu raketou.

Oficiální oběžník může uvádět, že zatáčení doleva při provádění go-aroundu může způsobit zahájení střelby na letadlo protileteckým dělostřelectvem.

Zatímco turbovrtulové letadlo místní společnosti bylo na pravidelné prohlídce, místo něj společnost dočasně používala starou DC-3, na kterou však během přiblížení na místní letiště málem byla zahájena střelba, protože měla jiný zvuk motorů, než na jaký byly místní obranné složky zvyklé.

Se všemi riziky spojenými s létáním v takových oblastech se specifickým způsobem vyrovnávají piloti z Ruska, kteří jsou schopni nabídnout vám vodku hodinu před odletem letu, jehož jste vy i oni posádkou.

 

 

Zdroj: PPRuNe, instruktor v letecké škole Flying Academy Jan Kodad

Foto: Wiki

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 04.05.2015 16:12, Vložil : Dave

Flymag uz klesl na uroven obdobu Super nebo Aha! v letectvi? Clanky posledni dobou naprosto o nicem a tohle je opravdu sila. Autor ktery cerpa z weboveho fora na jehoz zaklade napise clanek bez vlastni zkusenosti - je to jeste vubec "autor"? Zkuste znovu zacit davat clanky ktere maji alespon minimalni smysl cist...

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka