V Moravské Třebové zahájí provoz opravna leteckých motorů

13.04.2015

V Moravské Třebové na Svitavsku brzy zahájí zkušební provoz opravna leteckých motorů. Projekt zhruba za 20 milionů korun by měly podpořit evropské dotace. Zahájení v minulosti zdržela petice, lidé se obávali hluku a prachu. Řekl místostarosta Václav Mačát (ČSSD). 

   

"Emoce už opadly, na besedě s občany jsme si vše vysvětlili. Firma dodrží všechny limity, jinak nedostane povolení k provozu," dodal Mačát. 

 

   

Nová provozovna stojí v místní části Sušice, nejbližší domy jsou vzdálené 100 metrů. Jednatel společnosti EEA TECH Stanislav Bajzik uvedl, že provoz nadměrně hlučný nebude. Firma se zaměřuje na motory pro malá letadla o maximální váze 2700 kilogramů, neopravuje Airbusy a Boeingy. 

   

"Opravy jsou o ruční práci se šroubovákem, občas bouchnutí kladivem. Motory jsou v běhu dvě hodiny a jsou u nich technologie, které tlumí hluk na přijatelnou míru. V Německu jsem viděl obdobné provozy přímo v zástavbě," řekl ČTK Bajzik. 

   

Společnost má už povolení zahájit zkušební provoz, který začne příští týden a potrvá do poloviny května. Během dvou týdnů firma namontuje ocelové konstrukce, v kterých budou zaměstnanci uchycovat motory, a provede vlastní měření hluku. Poté pozve úředníky, aby provoz a jeho hlučnost zkontrolovali, popsala další postup mluvčí radnice Dagmar Zouharová. 

   

"Po oficiálním měření nebude zkušebna provozována, dokud neproběhne řízení k prozatímnímu užívání nebo nebude vydán kolaudační souhlas," dodala mluvčí. 

   

Ročně společnost opraví 20 motorů, po dokončení investice by se měl počet opravených motorů zdvojnásobit. Předloni firma vykázala obrat přibližně 13 milionů korun. Přípravy projektu zdržely obavy lidí a následná petice. Stavební povolení dostala společnost až o několik měsíců později, než předpokládala. Bajzik však doufá v to, že termín čerpání dotací podnik do konce května stihne. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka