Vláda odsouhlasila prodej letounů L-159 do Íráku

09.03.2015

Vláda schválila prodej letounů L-159 do Iráku. Za 15 nepotřebných strojů Česko má dostat 750 milionů korun. Obchod má přinést práci až pro 100 lidí při sestavování letadel. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Obchod uskuteční Aero Vodochody.
   

Na dodávce 15 strojů pro iráckou armádu za 750 milionů korun se ministerstvo dohodlo se společností Aero Vodochody na konci loňského srpna. Firma letouny koupí od armády a poté je prodá do Iráku. Takový postup vyžaduje zákon. Aero Vodochody zajistí uvedení letounů do provozuschopného stavu, jejich doplnění další výzbrojí a municí. Zabezpečí také výcvik pilotů a pozemního personálu.

 


   

Armáda by měla Aeru Vodochody prodat 15 letadel, z toho 11 je zakonzervovaných a čtyři vojáci používají. Irácké letectvo si převezme deset jednomístných strojů, dva dvoumístné a tři budou rozebrány na náhradní díly.
   

Aero Vodochody následně armádě dodá tři dvoumístné letouny; ty budou přestavěny z uložených jednomístných strojů ze zásob armády. Do konce listopadu 2017 by tak armáda měla mít cílový stav 24 letadel, z toho 16 bude jednomístných a osm dvoumístných.
   

Na přestavbu čtyř strojů chtěla armáda použít peníze, které dostane za letouny určené pro Irák. Podle úpravy zákona ale nyní peníze z prodeje nepotřebného majetku od ledna končí v rozpočtu ministerstva financí. Pro obranu to bylo podle Lidových novin překvapení a Stropnický proto v minulých týdnech bod z programu vlády stáhl. Podle tiskového mluvčího ministerstva obrany Petra Medka se již zástupci úřadu domluvili a ministerstvo financí slíbilo, že peníze obraně vrátí.
   

Ministerstvo obrany se snaží nepotřebné letouny prodat dlouhodobě. V červenci rovněž uzavřelo smlouvu, na základě které Aero Vodochody prodá letadla americké Draken International. Američané by měli za 14 letounů zaplatit 220 až 250 milionů korun, zároveň získali opci na dalších 14 letadel.
   

Česko ale může jejich množství snížit, čehož využije právě v případě prodeje Iráku. Armáda nepotřebuje 32 strojů. Za celkem 72 bitevníků armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun.
   

Podle ministerstva přeprodej letounů zajistí práci pro 100 zaměstnanců Aera Vodochody. Na dodávkách se bude podílet 37 českých firem v celkovém objemu 600 milionů korun, což odpovídá 250 pracovním místům v průběhu dvou let. Pokud se všechny stroje skutečně podaří prodat, armáda ušetří desítky milionů korun, které nyní vynakládá za jejich uskladnění a za servis.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka