Airbusu loni prudce vzrostl zisk, vyplatí rekordní dividendu

01.03.2015

Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group loni zvýšil čistý zisk o téměř 60 procent na 2,3 miliardy eur (63 miliard Kč), a to navzdory problémům s projektem vojenských transportních letadel A400M. Tržby stouply o pět procent na 60,7 miliardy eur. Firma uvedla, že hodlá akcionářům vyplatit rekordní dividendu.
   

Airbus již dříve oznámil, že loni dodal zákazníkům rekordních 629 letadel. Zaostal však za americkým konkurentem Boeing, jehož dodávky dosáhly 723 letadel.

 


   

Nová zpoždění při výrobě letounů A400M snížily zisk Airbusu o 551 milionů eur. Firma kvůli těmto problémům v lednu vyměnila šéfa programů vojenských letadel, upozornil list The Wall Street Journal.
   

Provozní zisk bez zahrnutí jednorázových položek loni stoupl o více než polovinu na čtyři miliardy eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí se zvýšil o 21 procent na 1,476 miliardy eur. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 1,272 miliardy eur.
   

Letos firma počítá s dalším růstem tržeb a s mírným zvýšením provozního zisku bez zahrnutí jednorázových položek. Dividendu chce letos zvýšit o 60 procent na 1,2 eura na akcii.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka