O servis letadel CASA se bude osm let starat jejich výrobce

24.02.2015

Ministerstvo obrany dnes podepsalo smlouvu na osmiletý servis čtyř armádních letadel CASA s jejich výrobcem, společností Airbus Defence & Space. Rámcová smlouva má maximální limit plnění 1,24 miliardy korun. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Petr Medek.

 

Letouny dosud opravovala společnost Omnipol, která měla s výrobcem EADS CASA (dnes právě Airbus Defence & Space) uzavřenou smlouvu o výhradním zastupování. "Podařilo se nám vyjednat, že provoz českých transportních letadel CASA bude v následujících osmi letech zajišťovat bez dalších prostředníků přímo výrobce," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

 

 

Nová smlouva na servisní podporu měla původně znít shodně, avšak Airbus Defence & Space neprodloužila Omnipolu exkluzivitu. Ministerstvo obrany proto oslovilo přímo výrobce letadel, který jako jediný může zabezpečit servisní provoz a údržbu strojů. Společnost má svá servisní střediska v Polsku a Portugalsku. Uzavřená smlouva zahrnuje i garanci vysoké provozuschopnosti letounů prostřednictvím takzvaného programu Full in Service Support. "Za tento program, včetně všech předepsaných prací servisu a údržby na osm let, zaplatíme 667 milionů korun. Cenu se nám přitom během posledních týdnů jednání podařilo snížit o více než 53 milionů korun," sdělil první náměstek ministra obrany Jiří Borovec.

 

Maximální limit plnění smlouvy zahrnuje i program Full in Service Support, podle ministerstva ale nemusí být vyčerpán. "Záležet především bude na případných potřebách mimořádných servisních zásahů či vynucených oprav letounů," dodal mluvčí. Transportní stroje CASA ve výbavě vojenských letců před několika lety nahradily zastaralé ruské antonovy. Po počátečních technických problémech se staly oporou dopravního letectva. Česko tři letadla CASA koupilo, čtvrté vyměnilo za pět bitevníků L-159 z produkce Aero Vodochody. Nákup letadel CASA za 3,5 miliardy korun přes společnost Omnipol byl od počátku mnohými odborníky kritizován jako předražený.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka