Řecko chce přehodnotit miliardový kontrakt s německým Fraportem

15.02.2015

Řecko má v úmyslu přehodnotit kontrakt s německou společností Fraport, která by v Řecku měla provozovat 14 regionálních letišť v turisticky atraktivních lokalitách. Řekl to dnes státní tajemník Alekos Flaburaris. Dohoda s Fraportem byla přitom jednou z největších privatizačních kauz od začátku řecké dluhové krize. 

   

"(Ten kontrakt) ještě nebyl dokončen," upozornil ministr. "My jsme řekli, že bude zastaven, a teď se tím také budeme zabývat," řekl. Kontrakt s Fraportem má hodnotu 1,2 miliardy eur (33,1 miliardy Kč). 

   

Fraport, v partnerství s řeckou energetickou společností Copelouzos, se loni s řeckým privatizačním úřadem dohodl na podmínkách provozování letišť v turisticky atraktivních lokalitách jako je Korfu a další. Fraport podle agentury Reuters očekával, že kontrakt zpečetí v říjnu. Předpokládalo se, že investor v prvních čtyřech letech trvání kontraktu vynaloží asi 330 milionů eur (9,1 miliardy Kč) na modernizaci letišť. Ta měl mít v pronájmu 40 let. 

   

Nová řecká levicová vláda se snaží zrušit klíčové podmínky mezinárodního záchranného programu, na jehož základě má Řecko od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) slíbenou pomoc v objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Prodej státního majetku považovaného za strategický pak vláda označila za zločin. 

   

Od konce ledna, kdy se nová vláda premiéra Alexise Tsiprase ujala funkce, už byl zastaven prodej největšího řeckého přístavu Pireus. Sešlo i z privatizace dominantní elektrárenské společnosti PPC a státního plynárenského podniku DEPA. Zastaví se zřejmě i projekt těžby zlata, v němž se angažuje firma z Kanady a neuskuteční se asi ani rozvoj území, kde bývalo staré aténské letiště. 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka