Rus s Američanem pokoří dva rekordy v letu balónem

30.01.2015

Rekord vzdálenosti absolvované v balónu zdolali dva letci z Ruska a Spojených států. Pokořili ho o 80 kilometrů a aktuálně naletěli okolo 8 500 kilometrů. Vyrazili z Japonska do Severní Ameriky a právě jsou nad Kalifornií. V plánu mají pokořit i jiný rekord. Chtějí mít prvenství i v době strávené ve vzduchu bez přistání. Aktuálně platný rekord je 137 hodin a dvojice letců ho překoná dnes odpoledne.  


Duo zkušených balónových letců ze Spojených států a Ruska se zapsalo do historie, když překonalo rekordní vzdálenost absolvovanou v tomto dopravním prostředku. Ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SEČ) se na své cestě z Japonska do Severní Ameriky nacházeli nad Kalifornií a měli za sebou přes 8465 kilometrů. Podle agentury Reuters tím předchozí rekord pokořili o více než 80 kilometrů. 

   

Troy Bradley z Nového Mexika a Rus Leonid Ťjuchťajev vyrazili v sobotu z Japonska s cílem doletět dále, než dosud jediný předchozí transpacifický let v roce 1981. Kromě největší vzdálenosti uražené najednou horkovzdušným balónem chtějí překonat i rekord v době strávené ve vzduchu bez přistání. Dosud nejdéle trvající souvislý let, který během prvního balónového přeletu přes Atlantik zabral trojici pilotů v roce 1978 celých 137 hodin, byl mezi znalci horkovzdušných balónů považován za nepřekonatelný. Američan s Rusem jej pokoří dnes ráno místního času (odpoledne SEČ). 

   

Dvojice chtěla původně přistát v USA či Kanadě, míří kvůli změnám počasí na území mexického poloostrova Baja California, kde by měla dosednout v sobotu. Rekordním letem chce prý vzdát hold dávným balónovým letcům. Tradici ctí například i tím, ve svém technologiemi napěchovaném balónu nepoužívají moderní propanový pohon typický pro hybridní balóny, s nimiž je snazší uletět velkou vzdálenost a vydržet ve vzduchu déle. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka