Olomouc otevírá leteckou výstavu, k vidění je i Mig 21

30.01.2015

V Olomouci se otevřela o víkendu letecká výstava S hlavou v oblacích. Na výstavě je k vidění legendární stíhací letoun Mig 21, letecké motory i trenažery. Součástí je i řada dalších unikátních exponátů. Diváci se mohou do výstavy i sami zapojit. Mohou si přímo sednout do kokpitů či vyzkoušet reálný simulátor pro simulaci stavu beztíže. Výstava bude otevřena do konce února. Po skončení v Olomouci chtějí pořadatelé s výstavou objet zbytek republiky i Slovenska.


Legendární stíhací letoun Mig 21, letecké motory i trenažéry vévodí rozsáhlé výstavě s názvem S hlavou v oblacích, která se v sobotu otevřela v Galerii Šantovka v Olomouci. Její součástí je podle pořadatelů i řada unikátních exponátů včetně motoru z vrtulníku, ve kterém zemřela manželka československého prezidenta Viera Husáková. Kvůli přípravě výstavy zažila Olomouc i velké dopravní manévry, kdy se na výstavu stěhovala z Neředína zdejšími ulicemi stíhačka Mig 21 v kompletním stavu i s křídly. 

 

   

"Smyslem výstavy je přiblížit lidem z oblasti letectví nejzajímavější exponáty od motorů přes klasická letadla či oblečení pilotů s doplněním o zajímavé a unikátní exponáty. Výstavu jsme připravovali zhruba celý rok. Pracovali jsme právě na získání unikátních kousků z oblasti letectví. V galerii byla výstava představena vůbec poprvé. Počítáme s tím, že poté s ní objedeme zbytek republiky včetně Slovenska," řekl organizátor výstavního projektu Pavel Kratochvíl. 

   

 

Největší exponát, stíhačku Mig 21, převezli pořadatelé akce před Šantovku od neředínského leteckého muzea. Stíhačka byla přitom tažena za nákladním autem a cestou projela i ulicemi v těsné blízkosti historického centra. Netradiční konvoj doprovázeli strážníci, ale i armádní regulovčíci v dobových uniformách a doprovodné vozidlo značky Škoda 105. 

      

Na výstavě spatří návštěvníci například unikátní exponát pocházející z vrtulníku Mi-8. V roce 1977 v něm po jeho zřícení zemřela Viera Husáková, tehdejší manželka prezidenta komunistického Československa Gustáva Husáka. "Ten celý vrtulník poté nechal spálit napalmem a jen díky nebojácnosti destrukční čety a mnoha letech jeho ukrývaní se na něj můžeme nyní podívat i my," dodal organizátor projektu. 

 

 

   

 

Pořadatelé chtěli do výstavy přímo zapojit i diváky. Nasát atmosféru mohou v kokpitech a do kůže pilotů se vcítí pomocí reálného simulátoru či trenažéru pro simulaci stavu beztíže a dezorientace v prostoru, jež zažívají stíhací piloti a kosmonauti. 

   

Výstava S hlavou v oblacích bude otevřena v Galerii Šantovka do konce února.

 

 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Galerie Šantovka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka