Mexiko plánuje bezpilotní letadla na ochranu ohrožených sviňuch

20.01.2015

V boji proti ilegálnímu rybolovu ohrožených sviňuch mají Mexiku pomoci bezpilotní letouny. Mají být vybaveny kamerami a hlídat kriticky ohrožené sviňuchy kalifornské. 

   

Mexické úřady hodlají do boje s ilegálním rybolovem ohrožujícím vzácné mořské savce nasadit bezpilotní letadla. Létající stroje vybavené kamerami mají patrolovat část mexického pobřeží a přispět k záchraně kriticky ohrožených sviňuch kalifornských, které podle agentury AP čelí riziku vyhynutí kvůli tomu, že padají za oběti při lovu chráněných ryb. 

   

Rybáři u severomexického Kalifornského zálivu, známého též jako Cortézovo moře ve velkém loví smuhu Macdonaldovu (Totoaba macdonaldi), jejíž vzduchový měchýř je žádaným zbožím na čínském trhu. Dutému válci podobný orgán, který se plní plynem a pomáhá tak rybě kontrolovat vzplývavost, je v Číně ceněn jako přísada do polévky pro své údajně příznivé účinky na plodnost a krevní oběh. Měchýře jsou rovněž pašovány přes hranici do USA, kde na černém trhu vynese jeden měchýř 5000 dolarů (asi 115.000 korun), v Asii pak více než dvojnásobek. 

   

Zakázaný lov smuh pomocí takzvaných tenat, tedy v podstatě zdí ze síťoviny umístěných pod vodou, do nichž se ryba sama zachytne, ohrožuje rovněž populaci nejmenšího světového druhu sviňuch, kterých podle místních ochránců přírody zbývá méně než stovka a jinde na světě nežijí. 

 

   

Úřady se proto rozhodly, že do akcí proti ilegálnímu lovu nasadí ve spolupráci s mexickým vojenským letectvem skupinu bezpilotních strojů, které zajistí nepřetržité sledování území výskytu těchto kytovců. "Drony nám umožní mít permanentní vzdušné patroly v oblasti a zareagovat výrazně efektivněji a rychleji," uvedl v pondělí asistent prokurátora vyšetřujícího ekologickou kriminalitu Alejandro del Marzo. 

   

Mexičtí ochránci přírody doufají, že jim letadla pomohou vymýtit ilegální lov, což by umožnilo záchranu populace sviňuch. K tomu, aby se dostaly na dlouhodobě udržitelný stav 5000 jedinců, bude prý druh rozmožující se každý druhý rok potřebovat dobrých 30 let bez rybářských zásahů.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka