Indonésie nemá důkaz, že by pád stroje AirAsia zavinili teroristé

19.01.2015

Hlasový záznam z pilotní kabiny po prozkoumání neodhalil žádný důkaz o tom, že by za pádem stroje AirAsia byli teroristé. Podle nahrávky v kabině letadla mluvili pouze piloti a není zde žádný záznam o explozi. Nahrávku ale ještě dále zkoumají vyšetřovatelé. 

 

Indonéští vyšetřovatelé v hlasovém záznamu z pilotní kabiny nenašli důkazy, že by na zřícení letadla společnosti AirAsia měli podíl teroristé. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stroj se zřítil cestou z druhého největšího indonéského města Surabaya do Singapuru 28. prosince se 162 lidmi na palubě. 

   

Andreas Hananto řekl agentuře Reuters, že jeho tým deseti vyšetřovatelů neobjevil na nahrávce "žádné výhrůžky", které by svědčily o násilném zločinu. Audiozáznam z pilotní kabiny je obsahem jedné ze dvou "černých skříněk" letadla, které minulý týden ze dna Jávského moře vylovili potápěči. 

   

"Pokud by šlo o terorismus, byla by na nahrávce zachycena nějaká výhrůžka," prohlásil Hananto. "Nahrávka pouze svědčí o tom, že pilot se v kritické situaci věnoval zvládnutí letadla," dodal. 

   

 

Vyšetřovatelé sdělili, že si vyslechli již celou nahrávku, stihli však zatím přepsat jenom polovinu. Zbytek nahrávky by chtěli mít přepsaný do konce týdne a počátkem příštího týdne by měla být hotova předběžná zpráva vyšetřovatelů o havárii. Vypracování definitivní zprávy může prý trvat až rok. 

   

"Neslyšeli jsme jiné hlasy než hlasy pilotů. Neslyšeli jsme ani zvuky střelby nebo výbuchů. Na základě toho v tuto chvíli lze vyloučit možnost terorismu," konstatoval další vyšetřovatel Nurcahyo Utomo. 

   

Podle Hananta tuto skutečnost potvrzuje i záznam letových dat z druhé "černé skříňky". "Ze (záznamu letových dat) se zdá velmi nepravděpodobné, že došlo k explozi. Pokud by se tak stalo, věděli bychom o tom, protože by to ukázaly jisté parametry," řekl. 

   

Letadlo na lince QZ8501 zmizelo 28. prosince z radarů ani ne v polovině letu ze Surabaye do Singapuru. Než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídící věži, že se blíží k nebezpečným mrakům. Kvůli hustému provozu však nedostal povolení vystoupat do větší výšky. Vyšetřovatelé si myslí, že námraza pak mohla způsobit výpadek motorů. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka